Friedrich Lange

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Friedrich Lange (ur. 20 marca 1849 w Łąkorku (powiat nowomiejski), zm. 14 maja 1927 w Babelsbergu) k. Berlina – niemiecki chirurg, sponsor instytucji charytatywnych.

Friedrich Lange urodził się jako syn Edwarda Lange, administratora domeny rządowej w Łąkorku k. Nowego Miasta Lubawskiego. Studiował medycynę w Królewcu. Uczestniczył w wojnie 1870-1871 roku. Następnie pracował jako chirurg w Królewcu oraz Kilonii. W 1891 roku po ślubie z Adele Thiel przeniósł się do Nowego Jorku. Najpierw pracował jako starszy lekarz na oddziale chirurgicznym, następnie w Bellevue Hospital, i wreszcie jako chirurg konsultant w Presbyterian Hospital. Założył własną klinikę. Zwany był "pionierem niemieckiej chirurgii w Ameryce. Dzięki Friedrichowi Lange sprawność w dłoni odzyskał Ignacy Jan Paderewski, który po odniesionej kontuzji myślał o zakończeniu kariery. Po zakończeniu praktyki w USA powrócił do rodzinnego Łąkorka. Z własnych funduszy ufundował kompleks sportowy Palästra Albertina w Królewcu. W rodzinnej ziemi fundował szpital w Nowym Mieście Lubawskim, dom dla osób niepełnosprawnych w Biskupcu, w rodzinnym Łąkorzu założył bibliotekę, otaczał opieką miejscowy kościół protestancki. Kilkadziesiąt razy podróżował do Ameryki oraz po Europie, gdzie był uczestniczył w międzynarodowych sympozjach lekarskich. Zmarł w sanatorium w Babelsbergu w wyniku udaru mózgu. Jego grób znajduje się w rodzinnym Łąkorku, gdzie spoczywa obok żony. Zmarł bezpotomnie. Swój majątek zapisał na rzecz szpitala w Nowym Mieście Lubawskim, który od 10 czerwca 2008 roku nosi imię swego fundatora.

Palästra Albertina w Królewcu na starej pocztówce

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Korecki, Ludzie Ziemi Nowomiejskiej, Nowe Miasto Lubawskie, 2000.
  • Ignacy Jan Paderewski, Pamiętniki, spisała Mary Lawton, przekł. z j. ang. W. Lisowska i T. Mogilnicka, wstęp Witold Rudziński, Kraków, PWM, [1961]