Friedrich Stolz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Friedrich Stolz (ur. 6 kwietnia 1860 w Heilbronn – zm. 2 kwietnia 1936 w Frankfurt-Höchst). Niemiecki chemik. Wraz z Ludwigiem Knorrem wynalazł przeciwbólowy związek chemiczny aminofenazon, zarejestrowany w 1897 roku jako piramidon. Dzięki syntezie chemicznej udało mu się w 1904 roku po raz pierwszy opracować metodę sztucznego wytwarzania epinefryny.

Urodził się w rodzinie chemików. Studiował farmację i chemię, a po ukończeniu studiów został asystentem Adolfa von Baeyera w Monachium. Z uwagi na fakt, że nie mógł zrobić kariery pracując w szkole wyższej, w 1886 roku rozważał emigrację do Ameryki, jednak na prośbę rodziców zdecydował się pozostać w Niemczech.

Jego rodzice chcieli aby pracował jako aptekarz, jednak w 1890 roku przeniósł się do Frankfurtu nad Menem aby podjąć pracę w laboratorium. Tam pracował nad środkami przeciwbólowymi. W późniejszych latach badał także inne substancje chemiczne o działaniu antyalergicznym i przeciwbólowym – prokainę, nirwanol oraz efedrynę. Pod koniec życia w 1930 roku uzyskał tytuł honorowego doktora na Uniwersytecie w Marburgu.

W 1900 roku ożenił się z Helene Kerler. Miał dwie córki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Helmut Schmolz, Hubert Weckbach: Bedeutende Heilbronner. In: Schwaben und Franken. Heimatgeschichtliche Beilage der Heilbronner Stimme. 14. Jahrgang, Nr. 9, Verlag Heilbronner Stimme, Heilbronn 14. September 1968 (ZDB-ID 128017-x).