Friedrich von Buxhoeveden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Wilhelm von Buxhoeveden
Ilustracja
Friedrich von Buxhoeveden, obraz pędzla Władimira Borowikowskiego z 1809
generał generał
Data i miejsce urodzenia 13 września 1750
Sarema
Data i miejsce śmierci 4 września 1811
Estonia
Przebieg służby
Siły zbrojne Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Główne wojny i bitwy wojna rosyjsko-turecka
wojna rosyjsko-szwedzka
insurekcja kościuszkowska
wojny napoleońskie
Odznaczenia
Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Broń Świętego Jerzego Order św. Jerzego III klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego II klasy (Imperium Rosyjskie)Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)

Friedrich Wilhelm von Buxhoeveden (także Friedrich von Buxhöwden lub Fiodor Fiodorowicz von Buxhöwden, ros. Федор Федорович Буксгевден) ur. 2 września?/ 13 września 1750 w Magnusdal (na wyspie Muhu w Estonii)[a]; zm. 23 sierpnia?/ 4 września 1811 na zamku Lohde (est. Koluvere pod Kullamaa), niemiecko-bałtycki generał i dowódca, gubernator Warszawy w latach 1794–1796 i gubernator wojskowy Petersburga od 1796 r.

Buxhoeveden pochodził z dolnosaksońskiego rodu szlacheckiego o niezwykle bogatych tradycjach. Siedziba rodu znajdowała się w miejscowości Bexhövede (dzisiaj powiat Cuxhaven).

18 grudnia 1795 w Berlinie jako carski generał brygady został przyjęty przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II do pruskiego stanu hrabiowskiego, a w kwietniu 1797 w Sankt Petersburgu przez cara Pawła I do rosyjskiego stanu hrabiowskiego[1].

Odznaczył się w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1768–1774 i w wojnie rosyjsko-szwedzkiej 1788–1790. W czasie insurekcji kościuszkowskiej dowodził rosyjską dywizją piechoty. Brał udział w bitwie pod Krupczycami i w szturmie Pragi. Mianowany przez gen. Aleksandra Suworowa gubernatorem Warszawy, funkcję tę pełnił do chwili przekazania jej Prusom w 1796 r. Uczestnik wojen napoleońskich (brał udział m.in. w bitwie pod Austerlitz). W czasie wojny rosyjsko-szwedzkiej 1808–1809 r. głównodowodzący armii rosyjskiej w Finlandii.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Co do dnia urodzin nie ma zgodności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Genealogisches Handbuch des Adels, Adelslexikon Band II, Seite 205, Band 58 der Gesamtreihe, C. A. Starke Verlag, Limburg (Lahn) 1974.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antoni Trębicki, O rewolucji roku 1794, Warszawa 1967

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]