Fritz Cremer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik w KL Buchenwald
Pomnik w KL Mauthausen
Pomnik niemieckich bojowników w Hiszpanii w Berlin-Friedrichshain (fragment)

Fritz Cremer (ur. 22 października 1906 w Arnsbergu Sauerland, zm. 1 września 1993 w Berlinie) – niemiecki rzeźbiarz, grafik i rysownik, wiceprezes Akademii Sztuk NRD.

Był synem tapicera Alberta Cremera. Po jego śmierci 1908 wdowa Christine z dziećmi Fritzem i Emmy zamieszkała w Essen-Relinghausen. Po jej śmierci wychowywał się Fritz Cremer w rodzinie górnika.

Około 1930 pozostawał w związku z austriacką tancerką Hanną Berger. W roku 1942 Hanna Berger należąca do „Czerwonej Orkiestry” została uwięziona przez Gestapo. W roku 1944 udało się jej uciec.

W roku 1950 poślubił Fritz Cremer malarkę i ceramiczkę Christę von Carnap.

Po ukończeniu gimnazjum uczył się kamieniarstwa 1921-1925 w Essen. Jako czeladnik kamieniarski wykonał kilka rzeźb projektu Willa Lammerta. Uczęszczał na kursy sztuki w szkole Folkwanga w Essen.

W roku 1929 został członkiem Komunistycznej Partii Niemiec.

Studiował w Zjednoczonych Państwowych Szkołach Sztuk Pięknych i Użytkowych w Berlinie-Charlottenburgu. Korzystał z pracowni wspólnie z rzeźbiarzem Kurtem Schumacherem. W roku 1934 wyjechał do Paryża, potem do Londynu, gdzie spotkał Bertolta Brechta i Helenę Weigel. Po kontynuacji studiów w Akademii Niemieckiej w Rzymie otrzymał pracownię w Pruskiej Akademii Sztuk. Nawiązał bliski kontakt z Czerwoną Orkiestrą w której działali rzeźbiarze Kurt Schumacher i Walter Küchenmeister.

W latach 1940-1944 służył w Wehrmachcie w Grecji w jednostce artylerii przeciwlotniczej w Eleusis i na Krecie.

Po powrocie do Niemiec został w roku 1946 członkiem Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec. Został powołany na profesora i kierownika wydziału rzeźby w Akademii Sztuki Użytkowej w Wiedniu.

W roku 1950 zamieszkał w NRD i objął klasę mistrzowską w Akademii Sztuki, w której w latach 1974-1983 pełnił funkcję wiceprezesa. Odbył podróże studialne do Związku Radzieckiego, Chin i Egiptu.

Zmarł w Brlinie i został pochowany na cmentarzu w dzielnicy Pankow.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Fritza Cremera obejmuje rzeźby pomnikowe i kameralne rzeźby par miłosnych i aktów. W przeciwieństwie do obowiązującego w NRD socrealizmu rzeźby Cremera nie unikają ekspresyjnej stylizacji i naturalizmu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]