Fritz Machlup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fritz Machlup
Lata życia 1902-1983
Narodowość Austriak
Kierunek szkoła austriacka

Fritz Machlup (ur. 15 grudnia 1902, zm. 30 stycznia 1983) – ekonomista narodowości austriackiej. Jako jeden z pierwszych rozpoczął badania wiedzy jako zasobu ekonomicznego.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Fritz Machlup urodził się w Wiener Neustadt (Austria) 15 grudnia 1902 r. Jego ojciec był drobnym przedsiębiorcą. Machlup studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim pod kierunkiem Ludwiga von Misesa, u którego w 1925 r. napisał rozprawę doktorską pod tytułem Obrona standardu złota (Goldkernwahrung). W tym czasie z sukcesem rozwijał działalność gospodarczą ojca, stając się udziałowcem austriackich i węgierskich przedsiębiorstw produkujących tekturę. W tym samym okresie pełnił funkcję skarbnika (później sekretarza) Austriackiego Stowarzyszenia Ekonomicznego (Austrian economic society).

W 1933 r. opuścił Austrię i w ramach stypendium Rockerfellera udał się w podróż po Stanach Zjednoczonych. W roku 1940 uzyskał obywatelstwo amerykańskie. W latach 1935-1947 piastował katedrę na Uniwersytecie Buffalo (w tym samym miejscu wykładał Ronald Coase). W 1947 r. objął funkcję profesora ekonomii politycznej na Johns Hopkins University. Wykładał gościnnie na wielu innych uczelniach amerykańskich i zagranicznych. W 1950 r. rozpoczął pionierskie badania nad problemami wiedzy oraz innowacji. W roku 1966 był prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zmarł 30 stycznia 1983 r. w Princeston (Stany Zjednoczone).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]