Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki (fr. Front de Libération Nationale de la Corse, kor. Fronte di Liberazione Naziunale di a Corsica, FLNC) – separatystyczna organizacja terrorystyczna z Korsyki.

Historia[edytuj]

Powstał w 1976 roku z połączenia dwóch największych korsykańskich bojówek[1]. Jako metodę walki wybrał terroryzm. Członkowie FLNC mają na koncie ataki bombowe, napady na banki czy ściąganie haraczy[1]. Zamachy FLNC uderzają głównie w instytucje będące symbolami rządów francuskich na wyspie[1]. Organizacja z reguły nie atakowała ludzi[1]. Niektóre zamachy FLNC przeprowadził w kontynentalnej Francji (Nicea, Marsylia czy Awinion)[1]. FLNC dysponował fasadową partią A Cuncolta Naziunalista[1].

W 1988 roku grupa wynegocjowała z rządem francuskim zawieszenie broni[1]. Część radykalnych frakcji FLNC nie uznała go[1] co doprowadziło do rozłamu w FLNC[1]. W 1999 roku grupa ogłosiła kolejne zawieszenie broni[2]. Zerwała je w 2001 roku[2].

W 2016 roku w FLNC działały trzy frakcje[1]. W czerwcu 2014 jedna z trzech frakcji we Froncie („FLNC-UC”) ogłosiła zawieszenie broni i stopniową demilitaryzację, na taki sam krok zdecydowała się w maju 2016 roku frakcja „FLNC-22 października”, która zapowiedziała zakończenie działalności zbrojnej do października tego samego roku[1].

W 2016 członkowie frakcji „FLNC-22 października” wysłali do korsykańskiej gazety Corse Matin oświadczenie, że jakikolwiek atak terrorystyczny przeprowadzony na Korsyce przez islamskich radykałów spotka się z akcjami odwetowymi wymierzonymi w muzułmanów[1].

Front pozostaje w stanie wojny z konkurencyjną Armią Korsyki[2].

Najważniejsze zamachy przeprowadzone przez grupę[edytuj]

  • 26 maja 1976 roku terroryści zdetonowali 21 bomb w największych miastach Korsyki[1].
  • 6 maja 1979 roku terroryści zdetonowali 20 bomb pod bankami w kontynentalnej Francji[1].
  • 19 sierpnia 1982 roku FLNC przeprowadził 99 ataków na francuskie instytucje[1].
  • W 1998 roku terroryści zamordowali w Ajaccio Claude'a Érignaca będącego francuskim prefektem Korsyki[1].

Wsparcie zagraniczne[edytuj]

Spekulowało się na temat zaopatrywania FLNC przez reżim Mu'ammara al-Kaddafiego z Libii[1].

Ideologia[edytuj]

Jest grupą nacjonalistyczną i separatystyczną[1]. Uważa rządy francuskie na wyspie za „kolonialne[1]. Domaga się przyznania Korsyce pełnej niepodległości, powołania na wyspie „rządu ludowo-demokratycznego“, usunięcia z wyspy Francuzów, konfiskaty francuskich nieruchomości i przeprowadzenia reformy rolnej[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Adam Parfieniuk: Narodowy Front Wyzwolenia Korsyki. Kim są korsykańscy nacjonaliści, którzy grożą ISIS (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2017-09-14].
  2. a b c Grzegorz Krzyżanowski: Korsyka - geneza i anatomia dążeń separatystycznych (pol.). psz.pl. [dostęp 2017-09-14].