Front Narodowego i Socjalistycznego Wyzwolenia Kanaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Front Narodowego i Socjalistycznego Wyzwolenia Kanaków[1] (fr. Front de libération nationale kanak et socialiste, FLNKS) – sojusz polityczny założony w 1984 roku przez liderów Kanaków zamieszkałych na terytorium Nowej Kaledonii, opowiadający się za niepodległością wysp Nowej Kaledonii od Francji.

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Powstanie sojuszu było odpowiedzą na sytuację materialną i polityczną rdzennych mieszkańców wysp Nowej Kaledonii. Pomimo starań Związku Nowokaledońskiego - partii założonej w 1951 roku przez rdzennych Melanezyjczyków, która wymusiła pewne ustępstwa polityczne, Kanakowie wciąż pozostawali najbiedniejszą grupą ludności zamieszkującą wyspy, żyjącą w bardzo trudnych warunkach, o wysokim stopniu bezrobocia. W latach 80. liderzy Kanaków uznali zerwanie związków z Francją oraz uzyskanie niepodległości za najważniejszy cel swojej działalności, co w efekcie skutkowało powstaniem sojuszu[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

FLNKS w czasie swojej działalności zbojkotował lokalne wybory oraz referendum, a także odrzucił przyznanie wyspie statusu ograniczonej autonomii wewnętrznej. Sojusz odpowiedzialny był również za ataki terrorystyczne i rozlewy krwi. W wyniku powstałego konfliktu i masowych protestach Kanaków w lutym 1998 roku, wkrótce odbyło się referendum dotyczące zwiększenia autonomii wyspy, w którym 72% opowiedziało się za zwiększeniem autonomii[1].

W wyborach parlamentarnych 9 maja 2004 FLNKS zdobył 13,7% głosów, co dało mu 8 mandatów w 54-osobowym Kongresie Nowej Kaledonii.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Do określenia tego ruchu używa się często również określeń Socjalistyczny Front Narodowego Wyzwolenia Kanaków oraz Narodowy Front Socjalistycznego Wyzwolenia Kanaków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Aleksander Posern-Zieliński (red.): Wielka Encyklopedia Geografii Świata. T. 18: Świat grup etnicznych. Poznań: Kurpisz, 2000, s. 180-181.