Front Wyzwolenia Palestyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny
Data założenia 1977
Ideologia polityczna nacjonalizm

Front Wyzwolenia Palestyny jest kolejną organizacją, która powstała z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Narodziła się ona w roku 1977 w wyniku rozłamu w LFWP. Jej wieloletnim przywódcą był Abu Abbas.

Pierwotnie operowała z terytoriów Libanu. W połowie lat 70. grupa wzięła udział w wojnie domowej w tym kraju w której starła się ze wspieranymi przez Izrael milicjami chrześcijańskimi[1]. W 1979 roku postanowiła przeprowadzić atak terrorystyczny na Izrael, który miał być odpowiedzią na traktat pokojowy izraelsko-egipski[2]. Celem ataku stało się miasto Naharijja na północy kraju. W bitwie zginęło sześć osób. W odwecie za atak, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1979 roku okręty Izraelskiego Korpusu Morskiego ostrzelały obóz Nahr al-Bared na północy Libanu. Według danych wywiadu, obóz ten służył jako główna baza Frontu Wyzwolenia Palestyny. Ostrzał trwał godzinę czasu i spowodował śmierć trzech osób[3]. Kolejnym zamachem grupy stało się porwanie statku MS Achille Lauro w 1985 roku. Najbardziej oryginalnym działaniem grupy była z kolei próba nalotu na Izrael przy użyciu dwóch spadolotni, z których zamachowcy mieli zrzucać granaty, i próbę wtargnięcia balonem na terytorium Izraela.

Po porażce sił palestyńskich w wojnie libańskiej przeniosła swoje bazy do Tunezji gdzie pozostała obecna do 1985 roku. Po upływie tej daty przeniosła się do Iraku[4]. W latach 1983-1984 uległa podziałowi na cztery frakcje (każda frakcja twierdziła, że jest prawdziwym Frontem Wyzwolenia Palestyny). Dwoma największymi frakcjami były grupy prolibijskie i prosyryjskie[4]. W roku 1989 dwie z tych frakcji dokonały zjednoczenia, a po rozpoczęciu procesu pokojowego włączyły się do Organizacji Wyzwolenia Palestyny (zachowując odrębność jako Front Wyzwolenia Palestyny) i zaprzestały ataków terrorystycznych na Izrael. Utworzenie Autonomii Palestyńskiej umożliwiło Frontowi bezpośrednie działanie na terenach palestyńskich[4]. W kwietniu 2003 roku Amerykanie aresztowali w Iraku kierującego akcją na Achille Lauro Abu Abbasa.

Front Wyzwolenia Palestyny otrzymywał pomoc ze strony rządu Iraku i Libii[4].

Przypisy

  1. Aburish, Said K. (1998). From Defender to Dictator. Bloomsbury Publishing. s. 150–175. ISBN 978-1-58234-049-4.
  2. Smadar Haran Kaiser. The World Should Know What He Did to My Family. „The Washington Post”, 2003-05-18. 
  3. Israeli navy hits back after raid. „The Glasgow Herald”, 1979-04-23 (ang.). [dostęp 2013-02-18]. 
  4. a b c d Wybrane organizacje terrorystyczne na świecie).