Front Wyzwolenia Palestyny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Front Wyzwolenia Palestynypalestyńska organizacja terrorystyczna[1][2].

Historia[edytuj]

Ta radykalnie lewicowa[3] grupa powstała w wyniku rozłamu w organizacji Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny – Dowództwo Generalne do którego doszło w połowie lat 70. W grupie w kolejnych latach wyłoniły się trzy frakcje. Były one nastawione kolejno na współpracę z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, Syrią oraz Libią[2][1]. Na czele frakcji opowiadającej się za sojuszem z OWP stał Abu Abbas który w latach 1984-91 był członkiem Komitetu Wykonawczego wspomnianego organu[1][2]. W 1998 roku frakcja Abbasa ograniczyła współpracę z OWP (w proteście przeciw unieważnieniu tych artykułów Karty Organizacji Wyzwolenia Palestyny, które nawoływały do zniszczenia Izraela)[2].

W przeszłości prowadziła działalność terrorystyczną wymierzoną w państwo Izrael. W 1979 roku członkowie frakcji zaatakowali izraelskie miasto Naharijja (masakra w Naharijji). W ataku zginęło sześć osób[4]. W 1985 roku frakcja Abu Abbasa przeprowadziła akcję porwania liniowca MS Achille Lauro. W zamachu zginął obywatel USA Leon Klinghoffer[5][1]. Zamachy ustały po 2003 roku wraz z zatrzymaniem przez Amerykanów[2].

w 1996 roku wziął udział w wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Zdobył w nich zaledwie 0,11% głosów[3].

Współcześnie jego struktury znajdują się na obszarze Autonomii Palestyńskiej i Syrii (w Damaszku znajduje się jego siedziba). W przeszłości znajdowały się w Libanie, Tunezji i Iraku[5][2][1]. Liczbę członków szacuję się na około 300-400 osób[6].

W przeszłości działalność Frontu Wyzwolenia Palestyny wspierana była przez Irak i Libię[5].

Przypisy