Fryderyk August Hohenzollern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fryderyk August Hohenzollern
Friedrich Wilhelm Heinrich August
Ilustracja
Ks. August Pruski (ok. 1817)
książę
generał
Dynastia Hohenzollernowie
Data urodzenia 19 grudnia 1779
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 19 lipca 1843
Miejsce śmierci Bydgoszcz
Ojciec August Ferdynand Hohenzollern
Matka Anna Elżbieta von Brandenburg-Schwedt
Dzieci 11 nieślubnych

Friedrich Wilhelm Heinrich August Prinz von Preußen – Fryderyk Wilhelm Henryk August (ur. 19 grudnia 1779, Berlin – Friedrichsfelde, zm. 19 lipca 1843, Bydgoszcz), książę Prus z dynastii Hohenzollernów, generał pruski.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Książę August był synem Augusta Ferdynanda, najmłodszego syna króla Fryderyka Wilhelma I, i Anny Elżbiety von Brandenburg-Schwedt z bocznej linii domu Hohenzollernów, bratankiem Fryderyka Wielkiego i szwagrem ks. Antoniego Radziwiłła. W wieku lat 18 otrzymał rangę kapitana, w 1803 został majorem a w 1806 podpułkownikiem. Na czele swego batalionu grenadierów wziął udział w bitwie pod Auerstedt, w przededniu której poległ jego starszy brat Ludwik Ferdynand, i po przegranej Prusaków dostał się do niewoli francuskiej, z której powrócił pod koniec roku 1807.

W roku 1808 ks. August udał się do Królewca i otrzymał od kuzyna Fryderyka Wilhelma III stopień generała brygady i dowództwo wschodniopruskiego pułku artylerii. W pułku służył wówczas rówieśnik Augusta, późniejszy polski generał Józef Sowiński, i uzyskał przyjacielską przychylność księcia, który mu potem parę razy pomógł (przy udzieleniu abszytu z armii pruskiej w 1811, zwolnieniu z niewoli rosyjskiej w 1813 i uzyskaniu orderu Pour le Mérite w 1821).

Do 1813 ks. August zajmował się wspólnie z gen. Scharnhorstem reorganizacją pruskiej artylerii, na jesieni tego roku wziął udział w bitwie narodów pod Lipskiem. W roku 1814 był dowódcą jednego z pruskich korpusów w czasie inwazji aliantów na Francję, potem był jednym z pruskich uczestników kongresu wiedeńskiego. W czasie 100 dni Napoleona przydzielono mu dowództwo pruskich wojsk na froncie północnym. Po ostatecznej klęsce Napoleona ks. August powrócił do Prus, gdzie aż do śmierci zajmował się inspekcjami jednostek artylerii w różnych miastach garnizonowych. W czasie jednej z takich podróży zmarł nagle w Bydgoszczy. Pochowano go w grobach Hohenzollernów w berlińskiej katedrze. Posiadał m.in. jako jeden z niewielu bardzo ceniony przez wojskowych rosyjski Order św. Jerzego II klasy.[potrzebne źródło]

Ks. August był najbogatszym właścicielem ziemskim w ówczesnych Prusach. Nie miał legalnego potomstwa, a więc większa część posiadłości powróciła do królewskiej linii Hohenzollernów, ale pokaźne dobra uzyskali też spowinowaceni z nim Radziwiłłowie.

Książę nigdy się nie ożenił, ale miał z dwiema towarzyszkami życia jedenaścioro nieślubnych dzieci: z Karoliną Fryderyką Wichmann (zm. 1844), później nobilitowaną jako baronowa von Waldenburg, czworo, i siedmioro z Augustą Arend (zm. 1834), później uszlachconą jako baronowa von Prillwitz (od majątku Prillwitz, dziś: Przelewice koło Pyrzyc, który został jej podarowany przez Augusta).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Allgemeine Deutsche Biographie, Band 1., Leipzig 1875.
  • Georg von Alten,Handbuch für Heer und Flotte, Band IV, Berlin 1911.