Fryderyk I (książę Saksonii-Gothy-Altenburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fryderyk I
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Saksonii-Gothy-Altenburga
(do 1680 z braćmi, w 1680 bracia otrzymali wydzielone księstwa)
Okres

od 1674
do 1691

Poprzednik

Ernest I Pobożny

Następca

Fryderyk II

Dane biograficzne
Dynastia

Wettynowie

Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1646
Gotha

Data i miejsce śmierci

2 sierpnia 1691
Friedrichswerth

Ojciec

Ernest I Pobożny

Matka

Elżbieta Zofia z Saksonii-Altenburga

Żona

Magdalena Sybilla z Saksonii-Weissenfels
od 1669
do 1681

Dzieci

Anna Zofia, Magdalena Sybilla, Dorota Maria, Fryderyka, Fryderyk II, Jan Wilhelm, Elżbieta, Joanna

Żona

Krystyna z Badenii-Durlach
od 1681

Fryderyk I (ur. 15 lipca 1646 w Gocie, zm. 2 sierpnia 1691 w Friedrichswerth) – książę Saksonii w księstwie Saksonii-Gothy-Altenburga od 1674 (do 1680 wraz z młodszymi braćmi, w 1680 bracia otrzymali wydzielone części księstwa w udzielne władanie).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Obszar księstwa Saksonii-Gotha-Altenburg na tle granic saskich księstw na terenie Turyngii przed podziałem między Fryderyka i jego braci
Obszar księstwa Saksonii-Gotha-Altenburg na tle granic saskich księstw na terenie Turyngii po wydzieleniu odrębnych księstw braciom Fryderyka

Fryderyk był jednym z licznych synów księcia Saksonii-Gotha-Altenburg Ernesta I Pobożnego z rodu Wettinów i Elżbiety Zofii, córką księcia Saksonii-Altenburg Jana Filipa[1][2]. Studiował w Strasburgu i Jenie, odbył podróż po Europie. W 1672 otrzymał w zarząd część ojcowskiego księstwa z Alteburgiem, a w 1674 objął rządy w całym jego księstwie (ojciec zmarł w następnym roku). Rządy sprawował w imieniu własnym oraz sześciu młodszych braci: Albrechta, Bernarda, Henryka, Chrystiana, Ernesta i Jana Ernesta. Współpraca między braćmi została przerwana w 1676, a w 1680 bracia podzielili między siebie ojcowiznę na samodzielne księstwa: Fryderyk zatrzymał części z Gotha i Altenburgiem. Aby zapobiec dalszemu rozdrobnieniu księstwa w przyszłości Fryderyk wprowadził zasadę primogenitury zatwierdzoną przez cesarza w 1688–1689[1].

W rządach księstwem kontynuował politykę ojca, podtrzymując jego prawa i wydając kolejne w podobnym duchu – dotyczące organizacji państwa i zapewnienia przestrzegania zasad religijnych przez jego ludność. Prowadził działalność budowlaną, m.in. zbudował nazwany potem jego imieniem pałac Friedrichswerth. Ponownie wydał „Biblię ernestyńską” (pierwszy raz wydaną przez ojca), a także wydawał inne materiały religijne. Rozwinął powołaną przez ojca milicję krajową do takiego stopnia, że stała się ona ciężarem dla niewielkiego kraju. W chwili jego śmierci wojska książęce liczyły 10 regimentów (ok. 10 tys. ludzi)[1].

Uczestniczył w wojnach prowadzonych przez cesarza Leopolda Habsburga: w obronie Wiednia przed Turkami w 1683 i w wojnie przeciwko Francji w 1688–1689[1].

Lubił przepych i wprowadzał cudzoziemskie (zwłaszcza francuskie) mody na swój dwór. Tracił znaczne sumy na eksperymenty alchemiczne, dzięki którym chciał pomnożyć swój majątek[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą żoną Fryderyka była od 1669[1] Magdalena Sybilla (1648–1681), córka księcia Saksonii-Weißenfels Augusta z albertyńskiej linii Wettynów. Para miała ośmioro dzieci:

Po śmierci pierwszej żony w styczniu 1681, w sierpniu tego samego roku Fryderyk poślubił Krystynę (1645–1705), córkę margrabiego Badenii-Durlach Fryderyka VI i wdowę po margrabim Brandenburgii-Ansbach Albrechcie Hohenzollernie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g August Beck: Friedrich I.. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 8. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1878, s. 2–3.
  2. a b c Friedrich I. Herzog v.Sachsen-Gotha-Altenburg. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2017-11-28].