Fryderyk Myssnar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fryderyk Myssnar Meisnansis, Fryderyk z Miśni, Fryderyk Jaćmierski, Fryderyk z Jaćmierza - zasadźca, miecznik sanocki.

6 listopada 1390 otrzymał wieś Jaćmierz jako dar za zasługi wojenne od Władysława Jagiełły. Następnie uzyskał prawa miejskie dla Jaćmierza w 1437. Miasto stanowiło własność rodu Jacimierskich i Niebieszczańskich, którzy wywodzili się od wspomnianego Fryderyka Myssnara.

W roku 1390, 16 grudnia Fryderyk i Pakosz z Pakoszówki uposażyli kościół pw. św. Katarzyny we wsi Strachocina.

W roku 1430 dzięki przywilejowi królewskiemu lokował na prawie niemieckim wieś Niebieszczany. Był również właścicielem wsi; Wielopole (ob. cz. Zagórza), Bażanówka i Długie. W roku 1436 kupił od Mikołaja Miklasza Herburta Pawcze wieś Chliple, którą w roku 1437 musiał zwrócić Fryderykowi Herburtowi. Ożeniony z Anną, następnie Jadwigą. Potomstwo Fryderyka; córka Jadwiga, synowie Mikołaj, Fryderyk [1], Jan (stolnik lwowski) i Leonard (z Pobiedna Pobiedziński, wojski sanocki), którzy używali nazwiska Niebieszczańscy. Rodzeństwo; brat Jan, siostra Katarzyna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1450 r. od ojca, jako dział swój, Niebieszczany, Wielopole [...] Jest on dziedzicem Jaćmierza, posady Jaćmierskiej i Bażanówki, posesor wsi królewskiej Strachocina. Z pierwszą żoną Jadwigą Pstroską, której zapisał w 1433 300 grzyw posagu i wiana. W 1430 zamienił wieś swą Skoliszyn na Niebieszczany, z sołtysem do czego dopłaca Pstrowskiemu 40 grzywien. Babył w 1436 r Chliple [w:] Adam Boniecki. Herbarz polski: Wiadomosći historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1985. str. 129.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Dąbkowski. Stosunki kościelne w Ziemi Sanockiej w XV w. Lwów 1922
  • Przemysław Dąbkowski. Fryderyk Jaćmirski miecznik sanocki. Lwów 1922
  • Adam Fastnacht. Słownik historyczno-geograficzny Ziemi Sanockiej w średniowieczu