Fryderyk Wilhelm Kettler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fryderyk Wilhelm Kettler
Ilustracja
Herb
Kettler
Rodzina Kettlerowie
Data i miejsce urodzenia 19 lipca 1692
Mitawa
Data śmierci 22 stycznia 1711
Ojciec Jakub Kettler
Matka Ludwika Karolina Honhenzolern
Żona

Anna Iwanówna

Fryderyk Wilhelm Kettler niem. Friedrich Wilhelm Kettler (ur. 19 lipca 1692, zm. 22 stycznia 1711 Kipene (Kippingshof) w Ingermanii) – książę Kurlandii i Semigalii w latach 1698-1711, lennik Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Fryderyka Kazimierza Kettlera i Elżbiety Zofii Hohenzollern. Tron kurlandzki objął w wieku 6 lat. O regencję nad małoletnim chłopcem wybuchł spór pomiędzy jego matką, stryjem Ferdynandem Kettlerem a stanami kurlandzkimi. W okresie III wojny północnej w spór o regencję interweniował król Karol XII. W następstwie najazdu szwedzkiego Fryderyk wraz z matką uciekł do Berlina. Był świadkiem koronacji swojego wuja Fryderyka I na króla Prus w Królewcu. Otrzymał też Order Orła Czarnego. Identycznie jak ojciec studiował też na Uniwersytecie w Erlangen. W wieku 15 lat napisał historię domu Hohenzollernów (druk 1707 r.). W wyniku porozumienia (1709) Fryderyka I i Piotra Wielkiego Fryderyk Wilhelm miał powrócić z wygnania na tron kurlandzki po zaślubieniu Anny Romanowej. Do Kurlandii Fryderyk Wilhelm powrócił w maju 1710 r. Ustanowił wtedy jedyny order kurlandzki Ordre de la reconaissance. 11 listopada 1710 r. w Petersburgu ożenił się Anną Romanową. Zmarł już 21 stycznia 1711 roku jako prawdopodobnie ofiara szalejącej wówczas zarazy. Pochowano go w Mitawie. Jego śmierć zapoczątkowała okres ingerencji Rosji w sprawy kurlandzkie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Przyboś, Fryderyk Wilhelm [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. 7, Kraków 1958, s. 166-167 [1]
  • Gustaw Manteuffel, Zarysy z dziejów krain dawnych inflanckich, czyli Inflant właściwych (tak szwedzkich jako i polskich), Estonii z Ozylią, Kurlandii i Ziemi Piltyńskiej, wstęp, red. i oprac. tekstu Krzysztof Zajas, Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas 2007, s. 209-210.