Fryderyk z Hesji-Darmstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fryderyk Hessen-Darmstadt
Friedrich Wilhelm August Victor Leopold Ludwig
Ilustracja
książę heski
Dynastia heska
Data i miejsce urodzenia 7 października 1870
Darmstadt
Data i miejsce śmierci 29 maja 1873
Darmstadt
Ojciec Ludwik IV
Matka Alicja Koburg

Fryderyk Wilhelm August Wiktor Leopold Ludwik von Hessen und bei Rhein (niem. Friedrich Wilhelm August Victor Leopold Ludwig), (ur. 7 października 1870 w Darmstadt; zm. 29 maja 1873 tamże) – książę z dynastii heskiej.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Książę Fryderyk był piątym dzieckiem i drugim synem Alicji Koburg, księżniczki Wielkiej Brytanii i wielkiego księcia Hesji Ludwika IV. Jego dziadkami ze strony matki byli Wiktoria Hanowerska, królowa Wielkiej Brytanii, i książę Albert. Dziadkami ze strony ojca byli książę Karol Hessen-Darmstadt i księżniczka Elżbieta pruska. Nazywany w rodzinie „Frittie”, chory na hemofilię był pogodnym i wesołym dzieckiem. Miał pierwotnie otrzymać imię Leopold na cześć również chorego na hemofilię wuja Leopolda, księcia Albany.

Hemofilię u księcia Fryderyka stwierdzono po raz pierwszy w 1873 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, gdy zranił się w ucho i nie można było zatamować upływu krwi.[1] Pod koniec maja tego roku książę bawił się z bratem Ernestem Ludwikiem w sypialni matki. Tam doszło do nieszczęśliwego wypadku. Matka ratując z opresji jednego syna w jednym pokoju nie upilnowała drugiego, który w tym samym czasie wypadł przez okno i z wysokości 7 metrów uderzył o balustradę. Fryderyk przeżył wypadek, ale z powodu hemofilii krwawienie nie ustało i doprowadziło do zatoru w mózgu i śmierci.[2]

Po śmierci Fryderyka księżna Alicja często modliła się przy jego grobie i czciła wszystkie rocznice śmierci księcia. Ernest Ludwik powiedział matce, że chciałby umrzeć tak jak brat. Wypadków zachorowań w rodzinie było więcej. Na hemofilię chorowała siostra Fryderyka, księżna Irena, żona Henryka Hohenzollerna i jej dwaj synowie: Waldemar (18891945) oraz Henryk Wiktor (19001904), a także siostra Alicja, żona cara Mikołaja II, która przekazała chorobę swojemu synowi Aleksemu (19041918).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hugo Mager, Elizabeth: Grand Duchess of Russia, Carroll and Graf Publishers 1998, s. 45
  2. Hugo Mager, op. cit., s. 45

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Manfred Knodt, Ernst Ludwig: Grossherzog von Hessen und bei Rhein. Sein Leben und seine Zeit. 3. Auflage. Schlapp, Darmstadt 1997, ​ISBN 3-87704-006-3
  • Manfred Knodt, Die Regenten von Hessen-Darmstadt. 3. Auflage. Schlapp, Darmstadt 1989, ​ISBN 3-87704-004-7​.
  • Hugo Mager, Elizabeth: Grand Duchess of Russia, Carroll and Graf Publishers 1998, ​ISBN 0-7867-0678-3​.