Fryksos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fryksos
Φρίξος
królewicz z Orchomenos
Ilustracja
Fryksos i Helle
Inne imiona Friksos
Występowanie mitologia grecka
Rodzina
Ojciec Atamas
Matka Nefele
Żona Chalkiope
Rodzeństwo Helle

Fryksos (także Friksos, gr. Φρίξος Phríxos, łac. Phrixus) – w mitologii greckiej, syn Atamasa i Nefele, brat Helle[1][2].

Ino - druga żona Atamasa, prześladowała jego dzieci. Aby się ich pozbyć, namówiła męża, by oddał syna Fryksosa na ofiarę bogom. Jednak we śnie Fryksosowi ukazała się matka - Nefele, i poleciła mu uciekać wraz z siostrą. Aby pomóc dzieciom w ucieczce, zesłała im skrzydlatego barana o złotym runie, który uniósł je na wschód. Kiedy przelatywali nad cieśniną oddzielającą Europę od Azji, Helle spadła do morza i zginęła. Na pamiątkę tego zdarzenia Grecy nazwali cieśninę Hellespontem (Dardanele). Fryksos dotarł do Kolchidy, gdzie został przyjęty przez króla Ajetesa, który ofiarował mu rękę swojej córki Chalkiope[1]. Fryksos jako podziękowanie za uratowanie życia złożył barana w ofierze Zeusowi, a jego runo powiesił na dębie w gaju poświęconym Aresowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 107. ISBN 83-04-04673-3.
  2. Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 143-144. ISBN 80-8046-098-1. (słow.); polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).