Przejdź do zawartości

Fu (cesarzowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fu
Cesarzowa-małżonka Chin
Okres

od 6 p.n.e.
do 1 p.n.e.

Jako żona

Ai

Poprzedniczka

Zhao Feiyan

Następczyni

Wang

Dane biograficzne
Data śmierci

1 p.n.e.

Ojciec

Fu Yan

Mąż

Ai

Fu (chiń. 傅皇后; 1 p.n.e.) – znana również jako cesarzowa Xiao’ai (孝哀皇后). Jedyna żona cesarza Chin Ai

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Przyszła cesarzowa Fu była córką kuzyna babki swojego męża, konkubiny Fu, Fu Yana. Została żoną Liu Ai, księcia Dingtao na długo zanim został najpierw następcą tronu a później cesarzem. Po śmierci jego wuja, cesarza Chenga w 6 roku p.n.e. wstąpił na tron jako cesarz Ai i nadał Fu tytuł konkubiny w tym samym roku. Jej ojciec został mianowany markizem Kongxiang[1].

Małżeństwo to prawdopodobnie nigdy nie zostało skonsumowane – cesarz był homoseksualistą i wiadomo, że utrzymywał harem pełen chłopców i miewał faworytów, których obsypywał zaszczytami i bogactwem[2].

Kiedy cesarz zmarł po niespełna pięciu latach panowania, główna sojuszniczka cesarzowej, konkubina Fu już nie żyła od dwóch lat i nieoczekiwanie pozbawiono ją wsparcia rodziny – Wang Mang odebrał tytuły i pozycje jej ojca i krewnych. Fu nigdy też nie została cesarzową wdową – wkrótce odebrano jej tytuł cesarzowej i zdegradowano do rangi pospólstwa. Tego samego dnia popełniła samobójstwo.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Sima Guang:Zizhi Tongjian rozdz. 33, 34, 35
  2. Ban Gu:Księga Hanów rozdz. 97, 1

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ban Gu, Księga Hanów, rozdział 97, 2.
  • Sima Guang, Zizhi Tongjian, rozdziały 33, 34 i 35.
  • Bennet Peterson, Barbara (2000). Notable Women of China: Shang Dynasty to the Early Twentieth Century. M.E. Sharpe, Inc.