Fujieda-juku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja w latach 30. XIX wieku, Hiroshige Andō

Fujieda-juku (jap. 藤枝宿 Fujieda-juku) – dwudziesta druga z 53 stacji szlaku Tōkaidō, położona obecnie w mieście Fujieda, w prefekturze Shizuoka w Japonii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fujieda było miastem zamkowym hanu Tanaka[1]. Dodatkowo była to shukuba leżąca na drodze biegnącej do produkującej sól Sagary. Fujieda rozwijała się jako handlowe miasto i w okresie swojej największej świetności posiadała 37 gospód hatago (lub hatagoya).

Klasyczny drzeworyt ukiyo-e, autorstwa Hiroshige Andō, przedstawia stację jako miejsce, w którym można zmienić konia i umożliwiające szybkie przesyłanie informacji i towarów pomiędzy Edo i Kioto.

Na początku okresu Meiji mieszkańcy obawiali się powstającej tu linii kolejowej ze względu na dym z parowozów, który mógłby zaszkodzić tutejszym plantacjom zielonej herbaty i postanowili zatrzymać budowę torów. W związku z tym obecna stacja Fujieda położona jest trzy kilometry od starego miasta.

Obecne władze Fujiedy próbują przywrócić klimat shukuby, organizując corocznie festiwal Fujieda-juku[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carey, Patrick. Rediscovering the Old Tokaido:In the Footsteps of Hiroshige. Global Books UK (2000). ​ISBN 1-901903-10-9
  • Chiba, Reiko. Hiroshige's Tokaido in Prints and Poetry. Tuttle. (1982) ​ISBN 0-8048-0246-7
  • Taganau, Jilly. The Tokaido Road: Travelling and Representation in Edo and Meiji Japan. RoutledgeCurzon (2004). ​ISBN 0-415-31091-1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 53 Stations of the Tōkaidō - "Fujieda-juku". Hirakawa Tax. [dostęp 2007-11-18].
  2. Tōkaidō Fujieda-juku Shōtengai Event. Fujieda City Hall. [dostęp 2011-05-05].