Fulham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fulham
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Fulham Palace
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region Wielki Londyn
Miasto Londyn
Gmina Hammersmith and Fulham
Kod pocztowy SW6
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Fulham”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Fulham”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Fulham”
51°28′36″N 0°12′50″W/51,476700 -0,213800
Portal Wielka Brytania

Fulham – dzielnica w zachodnim Londynie, położona na terenie gminy London Borough of Hammersmith and Fulham.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fulham (lub 'Fulanham') jako osiedle nad Tamizą datuje się od VII wieku. W IX wieku pojawili się tam Duńczycy. Parafia św. Jana, w miejscowości Walham Green powstała w XIII wieku. Gmina Fulham składała się z majątku Fulham Palace oraz trzech wsi: Walham Green, North End i Hammersmith. Ta ostatnia była wsią zależną od Fulham do 1834 roku kiedy to rozłączono je na dwie niezależne parafie. Obie znajdywały się w rozległym hrabstwie Middlesex. Fulham było przez wieki główną siedzibą biskupów Londynu w pałacu nad Tamizą, Fulham Palace. Diecezja Londyńska również obejmuje kolonialne terytorium Gibraltaru. Opodal, w samym Londynie, ale na przeciwnym brzegu Tamizy, mieszkali w Lambeth Palace, Arcybiskupi Canterbury.

W przeszłości Fulham słynęło z produkcji owoców i warzyw, skoro teren jest aluwialny - Tamiza regularnie wylewała na ziemie Fulham. W XIX wieku ukazał się tu przemysł w formie wpierw kanału, a potem linii kolejowych (od 1844), który umożliwił napływ ludności rzemieślniczej. Zajmowano się stolarką, produkcją cegieł i ceramiki, np. Fulham Pottery (Doulton'a). Były także browary (Swan) i gorzelnie. W 1872 r. otwarto pracownie inżynieryjne dla kolei (Lillie Bridge Depot). Z początkiem XX wieku otwarto warsztaty samochodowe, m.in. Rolls Royce'a i autobusowe.

W tym samym okresie założono kluby sportowe na terenie Lillie Bridge Grounds. Uprawiano lekkoatletykę, boks, zapasy i zawody cyklistyczne. Oprócz tego były boiska krykietowe i piłki. Na Fulham rezydują dwa angielskie kluby piłkarskie: Fulham F.C. oraz Chelsea F.C.

St John's Church, North End Road SW6
zawody Lillie Grounds
Brama w tudoroskim murze do ogrodu Fulham Palace

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]