Przejdź do zawartości

Fulham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fulham
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Fulham Palace
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

Wielki Londyn

Miasto

Londyn

Gmina

Hammersmith and Fulham

Kod pocztowy

SW6

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Fulham”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Fulham”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Fulham”
51°28′36″N 0°12′50″W/51,476700 -0,213800

Fulham – dzielnica w zachodnim Londynie, położona na terenie gminy London Borough of Hammersmith and Fulham.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Fulham (lub 'Fulanham') jako osiedle nad Tamizą datuje się od VII wieku. W IX wieku pojawili się tam Duńczycy. Parafia All Saints pojawiła się w XIII wieku. Gmina Fulham składała się z biskupskiego majątku Fulham Palace oraz trzech wsi: Walham Green, North End i Hammersmith. Ta ostatnia była wsią zależną od Fulham do 1834 roku kiedy to rozłączono je na dwie niezależne parafie. Parafia św. Jana, w miejscowości Walham Green powstała dopiero w 1837 r. Obie znajdywały się w rozległym hrabstwie Middlesex. Fulham było przez wieki główną siedzibą biskupów Londynu w pałacu nad Tamizą, Fulham Palace. Diecezja Londyńska również obejmuje kolonialne terytorium Gibraltaru. Opodal, w samym Londynie, ale na przeciwnym brzegu Tamizy, o trzy mile dalej, mieszkają w Lambeth Palace, Arcybiskupi Canterbury.

W przeszłości Fulham słynęło z przędzalni francuskich, z produkcji owoców i warzyw, skoro teren jest aluwialny - Tamiza regularnie wylewała na ziemie Fulham. Były także browary (Swan) i gorzelnie. W XIX wieku ukazał się tu przemysł w formie wpierw krótkiego kanału na miejscu strumienia, Counter's Creek, dopływającego do Tamizy, a potem z kanału zrobiono pierwszą linie kolejową (od 1844) potem drugą, który umożliwił napływ ludności rzemieślniczej. Zajmowano się stolarką, produkcją cegieł i ceramiki, np. Fulham Pottery (Doulton'a). W 1890 r. Henryk Loewenfeld, dziedzic Chrzanowa, założył tam browar produkujący piwo bezalkoholowe, pod imieniem Kops' Ale. W 1872 r. otwarto pracownie inżynieryjne dla kolei (Lillie Bridge Depot). Z początkiem XX wieku otwarto warsztaty samochodowe, m.in. Rolls Royce'a i autobusowe.

W tym samym okresie założono kluby sportowe na terenie Lillie Bridge Grounds. Uprawiano lekkoatletykę, boks, zapasy i zawody cyklistyczne. Oprócz tego były boiska krykietowe i piłki. Na Fulham rezydują dwa angielskie kluby piłkarskie: Fulham F.C. oraz Chelsea F.C., oraz część hali wystawowej, Earl’s Court, rozebranej w 2014 r. po zawodach olimpijskich w siatkówkę.

Kościół parafialny All Saints Church, Fulham XIII w.
St John's Church, North End Road (1837)
zawody Lillie Grounds
Kops Brewery, browar założony w 1890 r. przez Polaka, Loewenfelda
Brama w tudoroskim murze do ogrodu Fulham Palace

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]