Fulkran z Lodève

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Fulkran z Lodève

Fulcran
biskup
Ilustracja
Cud św. Fulkrana (mal. François Matet, 1805)
Data urodzenia w X w.
Data i miejsce śmierci 13 lutego 1006
Lodève
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 13 lutego
Patron diecezji Lodève
Szczególne miejsca kultu katedra w Lodève

Fulkran z Lodève (zm. 13 lutego 1006) – francuski archidiakon i pokutnik[1], święty katolicki, od 949 do śmierci biskup diecezji Lodève (dzis. Archidiecezja Montpellier), następca Teodoryka, fundator benedyktyńskiego klasztoru.

Wywodził się ze znamienitej rodziny, prawdopodobnie z hrabiów de Melgueil. Na wychowanie został oddany ówczesnemu biskupowi Lodève Teodorykowi, po śmierci którego powierzono mu urząd biskupi. Sakrę biskupią przyjął w katedrze w Narbonie. Odnowił katedrę i powiększył dochody kapituły; ufundował klasztor benedyktynom i powierzył im kościół Najświętszego Zbawiciela. W 994 roku uczestniczył w synodzie w Puy.

Podczas swojej kapłańskiej posługi dbał o moralność wśród duchowieństwa i wiernych. Odbudował wiele kościołów i klasztorów. Poświęcał się ubogim i chorym dla których zakładał szpitale[1].

Zmarł 13 lutego 1006. Po śmierci został pochowany w katedrze w Lodève i czczony jako święty. Jego ciało, które zostało zachowane w stanie nienaruszonym, zostało spalone przez Hugenotów w 1572 roku. Uratowała się znikoma część szczątków[1].

Jest drugim patronem diecezji Lodève[1].

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (13 lutego).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d St. Fulcran (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2014-05-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]