Full contact

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Full contact (walka pełnokontaktowa, z ang. full contact - "pełny kontakt") – formuła walki sportowej w kick-boxingu i dyscyplinach pokrewnych, w której uderzenia zadaje się z pełną siłą.

Zakres pojęcia[edytuj | edytuj kod]

Specjaliści z kręgów boksu tajskiego i mieszanych sztuk walki (MMA) niekiedy zawężają pojęcie full contact do regulaminów, w których dozwolone są uderzenia we wszystkie części ciała (prócz najbardziej wrażliwych, np. krocze). Takie zawężanie zakresu pojęcia jest jednak nieuzasadnione, gdyż większość organizacji kick-boxingu rozgrywa pod nazwą full contact walki z wyłączeniem uderzeń poniżej pasa, z dozwolonymi uderzeniami jedynie w przednią i boczną część tułowia i głowy. Regulamin taekwondo WTF nie używa określenia "pełny kontakt" w odniesieniu do formuły walki, a jedynie w celu wskazania siły ciosu.

Reguły walki w kick-boxingu[edytuj | edytuj kod]

W full contact walka składa się z rund, podobnie jak w boksie, z tym, że jedna runda trwa 2 minuty, a przerwa między rundami 1 minutę. Są co najmniej trzy rundy, w kick-boxingu zawodowym odbywają się walki 12-rundowe. Walka odbywa się wyłącznie na ringu bokserskim pod okiem sędziego ringowego i sędziów punktowych.

W tej formule środkiem wygrania walki jest nokaut przeciwnika. Istnieją również i inne sposoby rozstrzygnięcia walki: na punkty, przez RSC itd. Rundy punktuje się systemem bokserskim. Do niedawna był wymóg wykonania co najmniej 8 kopnięć w ciągu jednej rundy z intencją trafienia, pod groźbą odjęcia punktu, ostatnio [kiedy?] ten przepis zniesiono. W regulaminie organizacji ISKA nadal odejmuje się pół punktu za każde brakujące kopnięcie, a jeśli walecznik nie wykona wystarczającej liczby kopnięć w określonej liczbie rund, zależnej od liczby rund całej walki, może zostać zdyskwalifikowany. Regulamin WAKO wymaga co najmniej 6 kopnięć na rundę. Określa również algorytm odejmowania punktów za brakujące kopnięcia.

Zasadniczo w full contact dozwolone są kopnięcia i uderzenia pięścią powyżej pasa. Ze względów bezpieczeństwa, według regulaminu Polskiego Związku Kick-boxingu kopnięcia opadające i zahaczające muszą być wykonywane całą stopą, a nie tylko piętą.

Dozwolone są podcięcia, ale pod warunkiem, że stopa podcinającego kopie poniżej kostki podcinanego. Podcięcie musi mieć na celu pozbawienie przeciwnika równowagi, ale nie zadanie bólu. W regulaminie organizacji ISKA podcięcie może być wykonywane jedynie łukiem stopy na zewnętrzną stronę nogi przeciwnika na niską część łydki lub stopę. WAKO pozwala na podcięcia na poziomie kostki do wewnątrz i na zewnątrz.

Oprócz podcięć, wiele organizacji dozwala na niskie rzuty, jednak nie są one punktowane. Polski Związek Kick-boxingu pozwala na niskie rzuty do wysokości biodra, wynikające z akcji. ISKA i WAKO nie dopuszczają rzutów, jedynie podcięcia. Regulaminy zabraniają uderzania leżącego przeciwnika.

W regulaminach full contact zabronione jest uderzanie łokciami, kopanie kolanami i stosowanie wszelkich innych technik, zabronionych również w boksie. Przepisy Polskiego Związku Kick-boxingu zabraniają uderzania na odlew, z obrotową techniką ręczną. WAKO dopuszcza uderzanie grzbietem pięści (ang. backfist). Pewne z tych zabronionych technik dozwolone są w innych regulaminach niż full contact.

Aby kick-bokser mógł wystartować w walce w formule full contact musi spełniać następujące wymagania:

  • przejść pozytywnie badania lekarskie,
  • mieć co najmniej 5 kyū w kick-boxingu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]