Przejdź do zawartości

Funcom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Funcom Productions A/S – norweska firma produkująca i wydająca gry komputerowe. Poza główną siedzibą w Oslo Funcom ma również oddziały w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Szwajcarii i Kanadzie[1].

Założona przez Gaute Godagera w 1993 roku firma jest jednym z wiodących niezależnych producentów i wydawców gier na świecie i, prawdopodobnie, największym w Europie. Funcom skupia się głównie na PC, choć wydał również gry na konsole takie jak Super NES, Sega Saturn, Sega Genesis i Xbox.

W grudniu 2005 roku Funcom jako pierwszy norweski producent gier trafił na Giełdę Papierów Wartościowych w Oslo (Oslo Stock Exchange).

Znane gry

[edytuj | edytuj kod]

The Longest Journey: Najdłuższa podróż – gra przygodowa wyprodukowana przez Ragnara Tørnquista, bardzo dobrze przyjęta zarówno przez graczy, jak i przez krytyków. Gra została wydana w siedmiu językach: angielskim, norweskim, francuskim, holenderskim, szwedzkim, polskim i hiszpańskim.

Anarchy Online – uznana przez krytyków gra MMORPG, zdobyła 20 międzynarodowych nagród. Gra została rozszerzona o kilka dodatków: The Notum Wars, Alien Invasion, Shadowlands i Lost Eden. Dostępna jest również powieść o prehistorii planety oraz płyta CD z muzyką.

Wiosną 2006 roku firma wydała na PC i Xboksa sequel gry The Longest Journey o nazwie Dreamfall: The Longest Journey.

W 2008 roku Funcom wydał grę MMORPG na PC i konsole: Age of Conan: Hyborian Adventures. Jej fabuła toczy się w świecie Conana Barbarzyńcy.

Wydane gry

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Funcom opens Montreal studio, The Secret World goes Canada | VG247 [online], vg247.com [dostęp 2017-11-23].
  2. Gra Conan Exiles. Gry-Online. [dostęp 2018-07-24].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]