Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 2000
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Nr KRS 0000150776
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Ziemia52°14′24″N 20°58′59″E/52,239889 20,983028
Strona internetowa

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”fundacja powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Fundacją kierują Rada i Zarząd Fundacji. Na czele Rady stoi ks. kard. Kazimierz Nycz, a przewodniczącym Zarządu jest ks. Dariusz Kowalczyk. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie, w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Nadzór państwowy nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz – niezależnie od nadzoru państwowego – Konferencja Episkopatu Polski (jako fundator).

Cele i władze Fundacji[edytuj | edytuj kod]

Cele Fundacji[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze statutem Fundacja ma trzy zasadnicze cele[1]:

 1. wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce;
 2. podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi;
 3. upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II;

Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez:

 1. organizowanie Dnia Papieskiego (od 2001 r.);
 2. przyznawanie nagród TOTUS (od 2000 r.);
 3. prowadzenie programu stypendialnego dla uboższej młodzieży szkolnej i studentów z małych miast i wsi jako pomoc w dostępie do oświaty, nauki i kultury;
 4. przeprowadzanie konkursów akademickich o indeksy na studia na uczelniach wyższych;
 5. współorganizowanie sympozjów naukowych i konkursów propagujących nauczanie Jana Pawła II.

Rada Fundacji[edytuj | edytuj kod]

 • ks. kard. Kazimierz Nycz – przewodniczący
 • ks. abp Tadeusz Gocłowski – wiceprzewodniczący
 • ks. abp Henryk Hoser
 • ks. bp Marek Mendyk
 • prof. dr hab. Zbigniew Cieślak
 • Piotr Gaweł
 • o. Andrzej Majewski SJ
 • prof. dr hab. Jerzy Olędzki
 • mec. Andrzej Rościszewski
 • prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska–Macukow
 • Adam Tański
 • ks. Henryk Zieliński

Zarząd Fundacji[edytuj | edytuj kod]

 • ks. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący 
 • ks. Paweł Walkiewicz – wiceprzewodniczący 
 • Marek Zdrojewski – wiceprzewodniczący

Konkurs Akademicki im. Bpa Jana Chrapka[edytuj | edytuj kod]

Konkurs upamiętniający postać Bpa Jana Chrapka, który podczas swojego życia propagował idee mediów opartych na wartościach chrześcijańskich. Kładł duży nacisk na łączenie solidnego warsztatu dziennikarskiego z dobrze rozumianą moralnością. Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w 2002 roku. Nagrodami są indeksy oferowane przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Kierunki, na które można wygrać indeks, to: dziennikarstwo, polityka społeczna, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz politologia. Oprócz indeksu z konkursem wiąże się stypendium, a zarazem wejście w akademicką wspólnotę stypendystów. Konkurs od początku swego istnienia jest wpisany w obchody Dnia Papieskiego. Uroczyste przekazanie nagród laureatom odbywa się w przeddzień Dnia Papieskiego podczas gali wręczenia nagród Totus. Do tej pory indeksy otrzymało około 100 maturzystów. Ostatnia edycja konkursu odbyła się w 2015 roku.

Konkurs Prawniczy Lex[edytuj | edytuj kod]

W latach 2005–2011 Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, uczelnie wyższe kształcące studentów na wydziałach prawa oraz środowisko polskich prawników organizowali konkurs dla maturzystów, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej otrzymać mogli indeks na studia prawnicze oraz stypendium Fundacji. Podczas pierwszego etapu rekrutacji ubiegający się o indeks przesyłali Komisji Konkursowej pracę z zakresu filozofii i teorii prawa, uwzględniając w niej również elementy etyki chrześcijańskiej. Po ostatecznej ocenie prac Komisja Konkursowa przeprowadzała w czerwcu każdego roku rozmowy kwalifikacyjne z autorami prac. Laureaci konkursu oprócz indeksu na studia prawnicze najlepszych uczelni w Polsce otrzymywali także stypendium ze specjalnego funduszu, który wspierały darowizny korporacji prawniczych oraz pojedynczych prawników. Indeksy na prawo w Konkursie „Lex” otrzymało 67 stypendystów Fundacji.

Obozy[edytuj | edytuj kod]

Gimnazjaliści i licealiści[edytuj | edytuj kod]

Obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na stałe wpisały się w jej kalendarium, jak również w życie stypendystów Fundacji. Pomysł wakacyjnego spotkania wszystkich członków programu stypendialnego zrodził się w 2001 roku. Wówczas stypendium otrzymywało 500 stypendystów w wieku gimnazjalnym, pochodzących z 5 diecezji: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej. Jego celem było stworzenie stypendystom możliwości wzajemnego poznania i integracji, zarówno w obrębie grupy z własnej diecezji, jak i z pozostałych. Najbardziej praktycznym wówczas sposobem zorganizowania takiego obozu była „wymiana stypendystów” pomiędzy poszczególnymi diecezjami. Obozy odbyły się wówczas w 5 atrakcyjnych turystycznie miejscach, każdy w innej diecezji.

Organizacja obozów na łonie przyrody pokazała, że młodzież pochodząca z terenów wiejskich potrzebuje raczej zapoznania się z życiem w wielkich miastach, w których w przyszłości przyjdzie im studiować, a może i zamieszkać. Był to moment przełomowy. Chcąc stworzyć dobre warunki, które pozwolą na wyrównywanie szans edukacyjnych, obóz został zorganizowany w Krakowie, jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Stypendyści w czasie dwutygodniowego obozu mogli zapoznać się z historią i kulturą tego miasta. Odwiedzili muzea, wysłuchali wykładów na Uniwersytecie Jagiellońskim i innych uczelniach, co ułatwiło im wybór przyszłego kierunku studiów. Mieszkańcy rozpoznawali stypendystów dzięki noszonym przez nich żółtym i niebieskim koszulkom z logotypem Fundacji. Obóz w Krakowie został zorganizowany w 25. rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Dzięki niemu podopieczni Fundacji mogli się zapoznać z miejscami, w których żył i tworzył ich Patron. Pociąg specjalny zawiózł ich wtedy do Wadowic, miejsca urodzenia Ojca Świętego.

Gimnazjaliści i licealiści mogli w następnych latach odwiedzać miasta najważniejsze dla historii i kultury polskiej. Kolejne obozy odbyły się bowiem w: Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Aglomeracji Śląskiej i Zagłębiu, Łodzi, Częstochowie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie i Szczecinie. Najczęściej daty obozów związane były z ważnymi rocznicami obchodzonymi przez dane miasto. I tak w 2004 roku stypendyści przyjechali do Warszawy w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Poznali historię umęczonej stolicy, jak również przeżyli spotkania z uczestnikami Powstania, m.in. prof. Władysławem Bartoszewskim. Odwiedzili najważniejsze miejsca związane z powstańczymi walkami i uczestniczyli we wspólnych modlitwach za bohaterów stolicy. Brali też udział w wykładach na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkole Głównej Handlowej i innych uczelniach. Po Warszawie stypendyści spędzili dwa tygodnie w Trójmieście, w 25. rocznicę powstania Solidarności. Niezapomnianym wydarzeniem tego obozu była wielogodzinna modlitwa pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku zakończona złożeniem kwiatów i hołdem wyrażonym bohaterom tamtego czasu. W Poznaniu obóz odbył się w 50. rocznicę tzw. Powstania Poznańskiego z 1956 roku. Stypendyści uczestniczyli w modlitwach za poległych i uroczystościach upamiętniających tamte tragiczne wydarzenia. Odwiedzili także Gniezno oraz pielgrzymowali na Lednicę. We Wrocławiu w 2007 roku, w 10. rocznicę Kongresu Eucharystycznego z udziałem Jana Pawła II oraz tragicznej w skutkach powodzi, stypendyści uczyli się bronienia miasta przed „wielką wodą”. Wzięli udział w zorganizowanym specjalnie dla nich spotkaniu z ówczesnym ministrem kultury Kazimierzem Ujazdowskim. W 2008 roku w Aglomeracji Górnośląskiej i Zagłębiu stypendyści zwiedzili m.in. kopalnie zabytkowe i aktualnie eksploatowane, jak zawsze wysłuchali wykładów na wyższych uczelniach oraz pielgrzymowali do Matki Bożej Piekarskiej. Natomiast w 2009 roku w Łodzi wzięli udział w nabożeństwie międzyreligijnym organizowanym przez Fundację z przedstawicielami Gminy Żydowskiej oraz Kościołów: katolickiego, luterańskiego i prawosławnego. W czasie Dnia Sportu stypendyści spotkali się ze znanymi sportowcami, np. ze złotym medalistą olimpijskim Leszkiem Blanikiem czy lekkoatletą Arturem Partyką. Niezwykle szeroko otworzyły swe podwoje przed stypendystami łódzkie uczelnie wyższe, organizując wykłady, ćwiczenia, a nawet laboratoria. W 10. rocznicę istnienia Fundacji, w 2010 roku, odbyła się specjalna czterodniowa pielgrzymka wszystkich stypendystów do Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w czasie Mszy świętej u szczytu Jasnej Góry stypendyści dokonali aktu zawierzenia Fundacji Jej opiece.

Podczas innych obozów, np. w Olsztynie, odbyła się pielgrzymka do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, a w Lublinie stypendyści przygotowali na Majdanku nabożeństwo międzywyznaniowe transmitowane przez TVP Info oraz TVP Polonia. Z Bydgoszczy stypendyści pojechali do Torunia, z Lublina do Zamościa, z Olsztyna do Fromborka, a ze Szczecina na wyspę Wolin i do Świnoujścia. Wyjazdy te służyły poznaniu ważnych kulturowo osób, miejsc i historii. Każdemu obozowi towarzyszyło hasło wkomponowane w integrację i formację stypendystów (szczegółowe zestawienie poniżej), a także książka obozowa, tzw. Niecodziennik, przygotowany przez stypendystów. Jego treść w pierwszej części zawierała najważniejsze informacje o danym mieście, zabytkach, uczelniach, wypowiedzi włodarzy. Druga część zawierała modlitwy, psalmy oraz fragmenty  przemówień Jana Pawła II do codziennego korzystania przez uczestników. Obozy najczęściej zaczynały się i kończyły Eucharystią w katedrze pod przewodnictwem miejscowego księdza biskupa. Stałym ich elementem były zajęcia na uczelniach, dzięki czemu stypendyści mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną danego miasta.

Organizacja obozów nie byłaby możliwa, gdyby nie wielkie grono wolontariuszy, którzy dzielili się wolnym czasem, talentami i doświadczeniami ze stypendystami. Początkowo byli to harcerze oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z czasem dołączyli do nich nauczyciele, siostry zakonne, księża oraz inne osoby, które stały się przyjaciółmi Fundacji. Aktualnie rolę wychowawców oraz opiekunów medycznych wobec gimnazjalistów i licealistów pełnią studenci i absolwenci Fundacji.

Studenci[edytuj | edytuj kod]

Rozwój programu stypendialnego i upływający czas sprawiły, że formuła jednego, dużego obozu letniego była już niemożliwa, gdyż trudno jest przygotować program dla gimnazjalistów i studentów jednocześnie. Dlatego w roku 2007 po raz pierwszy został zorganizowany osobny obóz dla stypendystów-studentów. Pierwszy taki obóz odbył się w Węgierskiej Górce. Wzięło w nim udział ok. 200 osób. Dla studentów wybrano miejsca turystycznie atrakcyjne, aby na łonie przyrody mogli pogłębiać swoją duchowość, lepiej integrować się między sobą, poznawać papieskie nauczanie i równocześnie odpocząć. Tygodniowe obozy dla studentów odbyły się: w Karkonoszach w miejscowości Borowice, w Murzasichlu, przy Tatrzańskim parku Narodowym, w Funce w Borach Tucholskich oraz Kampinoskim Parku Narodowym na Wojskowej Akademii Technicznej. Niektóre z tych obozów stały się kursem ochrony środowiska dzięki projektowi współfinansowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Pozwoliły one jego uczestnikom zyskać miano „lidera ekologii”. W 2013 roku studenci byli gośćmi Wadowic, w 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po kilkudniowym pobycie w mieście narodzenia Papieża Polaka stypendyści odwiedzili również Kalwarię Zebrzydowską i Kraków. Obóz zakończył się mszą św. dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II w katedrze Wawelskiej. W 2014 r. obóz studencki został zorganizowany w Przemyślu. Wizyty w parafiach, pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej, Droga Światła ulicami, koncert ewangelizacyjny stypendystów na rynku oraz zwiedzanie pięknego miasta to tylko niektóre punkty programu. W obozie wzięło udział ok. 800 osób.

Maturzyści[edytuj | edytuj kod]

Doświadczenie stypendystów, którzy, pochodząc z małych miejscowości, rozpoczęli studia w „wielkim” mieście pokazało, że ten nowy etap w ich życiu może być bardzo niebezpieczny. Łatwo bowiem stać się anonimowym człowiekiem i zatracić swoją tożsamość wśród tłumu. Dlatego zrodził się pomysł zorganizowania dodatkowego obozu wrześniowego dla absolwentów szkół średnich. We wrześniu bowiem wiadomo, w jakim mieście i na jakim kierunku będą uczyli się nowi studenci. Na tygodniowym obozie zostają oni podzieleni na grupy według miast, w których będą studiować. Na tak zorganizowany obóz są zapraszani szefowie istniejących wspólnot akademickich (których jest 20 w całej Polsce). Wspólnoty te oprócz szefa wybierają również starostę, oddelegowanego do opieki nad nowo przybyłymi absolwentami liceów i techników. Starosta wprowadza nowych studentów w życie  akademickie. Dotychczas odbyło się siedem takich obozów: w Borowicach, Lidzbarku Welskim, Murzasichlu, trzy w Funce i jeden w Olsztynie. W czasie ich trwania, oprócz wspólnej modlitwy, budowania wspólnoty i poznawania życia studenckiego, przyszli studenci poznawali również nauczanie Jana Pawła II. W tym roku czas obozu został wzbogacony o tzw. „kwadrans z Papieżem Franciszkiem”, w czasie którego stypendyści przeżywali doświadczenie wiary w oparciu o adhortację Evangelii gaudium.

Z wypowiedzi stypendystów na wszystkich wymienionych poziomach edukacji jasno wynika, że czas obozów jest dla nich niezwykle ważny. Pozwala im bowiem poprzez wspólną modlitwę, integrację i zawarte przyjaźnie tworzyć ogólnopolską wspólnotę, która jest dla nich wielkim wsparciem.

Dotychczasowe miejsca i hasła obozów[edytuj | edytuj kod]

Gimnazjaliści i licealiści[edytuj | edytuj kod]

 • 2001: Ełk, Kołobrzeg, Przemyśl, Serpelice nad Bugiem, Święta Katarzyna
 • 2002: Funka, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Toruń, Warszawa
 • 2003: Kraków – „Uczyńmy człowieka”
 • 2004: Warszawa – „WAWA 8B: Warszawa Ośmiu Błogosławieństw”
 • 2005: Trójmiasto – „T3: Wiara, Nadzieja, Miłość”
 • 2006: Poznań – „Siedem Darów Poznania”
 • 2007: Wrocław – „Dom Wolności”
 • 2008: Aglomeracja Śląska – „Żywe Kamienie”
 • 2009: Łódź – „Łódź Dobrego Połowu”
 • 2011: Bydgoszcz – „Otwórz się! na Bydgoszcz”
 • 2012: Lublin – „Lublin miasto inspiracji”
 • 2013: Olsztyn – „wArmia JP2”
 • 2014: Szczecin – „Szczecin Pomo(rz/ż)e Świętości”
 • 2015: Rzeszów – „Bądź Chrześcijaninem Naprawdę”
 • 2017: Białystok – „Miasto Miłosierdzia – Białystok”
 • 2018: Kielce – „Kielce – Miasto na Skale”[2]

Studenci[edytuj | edytuj kod]

 • 2007: Węgierska Górka – „Idź”
 • 2008: Borowice – „Bądź dla”
 • 2009: Murzasichle k. Zakopanego – „Wytrwajcie w miłości mojej”
 • 2011: Funka k. Chojnic – „Jestem…”
 • 2012: Warszawa – „Rodzina sercem cywilizacji”
 • 2013: Wadowice – „Nie lękajcie się Chrystusa”
 • 2014: Przemyśl – „Przemyśl Jana Pawła II”
 • 2015: Ełk – „Coraggio – odwagi, Bóg jest z wami”
 • 2017: Tarnów – „K2 – szczyt świętości”
 • 2018: Koszalin – „W Koszalinie bije serce Pomorza”[3]

Maturzyści[edytuj | edytuj kod]

 • 2008: Borowice – „3M – Miasto, Masa, Maszyna”
 • 2009: Murzasichle k. Zakopanego – „Nie bierzcie wzoru z tego świata…”
 • 2010: Lidzbark Welski – „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów...”
 • 2011: Funka k. Chojnic – „Jestem…”
 • 2012: Funka k. Chojnic – „Rodzina sercem cywilizacji”
 • 2013: Olsztyn – „Nie lękajcie się Chrystusa”
 • 2014: Funka k. Chojnic – „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”
 • 2015: Myczkowce – „Jan Paweł II – Patron Rodziny”
 • 2016: Myczkowce – „Bądźcie świadkami miłosierdzia!”
 • 2017: Myczkowce – „Idźmy naprzód z nadzieją”

Pomoc materialna i formacja w duchu chrześcijańskich wartości[edytuj | edytuj kod]

Fundacja ma na celu wspieranie uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Realizuje ona ten cel poprzez program stypendialny. Środki przeznaczane przez FDNT służą młodym do podejmowana edukacji, której często bez wsparcia nie mogliby kontynuować. Fundacja to przede wszystkim wspólnota. Od początku swego istnienia stypendyści tworzą wspólnoty diecezjalne, a później wspólnoty akademickie. Jest to ważne dla Fundacji, gdyż pozwala na propagowanie chrześcijańskich wartości. Jedność jest siłą tych młodych ludzi, gdyż jak wielokrotnie podkreśla prezes Fundacji ks. Jan Drob – tylko razem można uczynić bardzo wiele. Wyrazem jedności wspólnot są obozy dzięki którym stypendyści mogą spotkać się ze sobą, ale też przeżyć spotkanie z żywym i prawdziwym Bogiem.

Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło zostało założone przez absolwentów uczelni wyższych, którzy byli objęci programem stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zostało zarejestrowane 23 maja 2012 r., choć sam  pomysł dojrzewał przez wiele lat. U podstaw utworzenia Stowarzyszenia leżała chęć podtrzymania więzi, które zostały nawiązane między stypendystami podczas uczestniczenia w programie stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz działalność na rzecz promocji nauczania Jana Pawła II.

Głównymi celami Stowarzyszenia są: troska o rozwój osobowy członków Stowarzyszenia poprzez pogłębianie ich formacji społecznej, religijnej, etycznej, ekologicznej, doskonalenie kwalifikacji zawodowych oraz współpracę opartą o koleżeństwo, promowanie postaw chrześcijańskich i obywatelskich, wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży, szczególnie z małych miast i wsi, upowszechnianie nauczania Papieża Jana Pawła II.

Członkowie Stowarzyszenia pochodzą z małych miejscowości na terenie Polski, to młodzi ludzie po studiach wchodzący w dorosłe życie. Połączeni zostali przez program stypendialny oraz poprzez wspólne wartości, które wyznają. Wszystkim członkom Stowarzyszenia szczególnie bliskie jest nauczanie Kościoła Katolickiego oraz Jana Pawła II[4]. &nbsp.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

2500 stypendystów z niemalże każdego zakątka Polski tworzą niezwykły, bo żywy i budowany przez Polaków wdzięcznych Janowi Pawłowi II, pomnik. Ta rzesza młodych ludzi zanurzonych w wierze i nauczaniu Papieża Polaka jest tchnieniem Jego pontyfikatu, jak określił ich arcybiskup Andrzej Dzięga w swojej homilii podczas obozu gimnazjalistów i licealistów w 2014 r. w Szczecinie, „tchnieniem, które ma szansę zmieniać świat, jak to przez całe swoje życie robił Jan Paweł II”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Statut Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 2. Kielce – Miasto na Skale, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” [dostęp 2018-08-07].
 3. W Koszalinie bije serce Pomorza, gosc.pl [dostęp 2018-08-07].
 4. Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]