Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga
Państwo  Polska
Data założenia 14 grudnia 1995
Nr KRS 0000052030
Data rejestracji 6 listopada 2001
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenbergafundacja założona w 1995 r. z okazji 125-lecia Banku Handlowego w Warszawie (obecnie działającego pod marką Citi Handlowy)[1]. Fundacja angażuje się w działania na rzecz edukacji finansowej, wspierania przedsiębiorczości, ochrony dziedzictwa narodowego oraz wolontariatu pracowniczego. Obszary są odzwierciedleniem strategicznego podejścia Banku w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Edukacja finansowa

Fundacja prowadzi 9 programów edukacji finansowej: Moje Finanse[2], Tydzień dla Oszczędzania[3], Budowanie Niezależności Finansowej Kobiet[4], Nagroda Banku Handlowego w Warszawie S.A.[5], Być Przedsiębiorczym[6], Business Startup[7], Biznes w kobiecych rękach[8], Mikroprzedsiębiorca Roku[9], Nagroda Emerging Market Champions[10].

Fundacja cyklicznie publikuje wyniki badań „Postawy Polaków wobec oszczędzania” w ramach akcji „Tydzień dla Oszczędzania” (siódma edycja w 2014 roku) oraz badań dotyczących mikroprzedsiębiorczości (szósta edycja w 2014 roku). „Postawy Polaków” określają panujące trendy w zakresie oszczędności Polaków i diagnozują praktyczne umiejętności zarządzania domowymi finansami, natomiast badania z zakresu mikroprzedsiębiorczości co roku dotykają innego aspektu funkcjonowania tego sektora. W roku 2014 ich przedmiotem była ekspansja mikrofirm.

Wolontariat

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy koordynuje także Program Wolontariatu Pracowniczego Citi[11], działający od 2005 roku. Fundacja zachęca pracowników do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami oraz wspierania różnorodnych przedsięwzięć społecznych. Pracownicy banku mają szeroki wybór ofert zaangażowań wolontariackich nadsyłanych z Centrum Wolontariatu, organizacji pozarządowych oraz zbieranych przez Fundację. Wolontariusze tworzą autorskie projekty w ramach wolontariatu indywidualnego; pracują z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, dziećmi; pomagają w schroniskach dla zwierząt. Fundacja koordynuje udział wolontariuszy Citi w działaniach grupowych. Najważniejszym z nich jest Światowy Dzień Citi dla Społeczności – ogólnoświatowy projekt, w ramach którego pracownicy banku starają się rozwiązać konkretne problemy społeczne, które występują w bliskich im społecznościach. W dziewiątej edycji akcji, w roku 2014, wolontariusze Citi wspólnie ze znajomymi i członkami rodzin zaangażowali się 2486 razy, realizując 187 projektów i pomagając prawie 23 tys. odbiorców. We wszystkich edycjach wolontariusze Citi zrealizowali 1014 projektów.

Kolejnym obszarem działań Fundacji jest organizacja prac wolontariackich pracowników banku na rzecz społeczności lokalnych podczas wyjazdów integracyjnych. W 41 wyjazdach integracyjnych z wolontariatem udział wzięło prawie 4200 wolontariuszy, którzy pomogli już niemal 8700 osobom.

Od 2010 roku prowadzony jest konkurs „Studencki Projekt Społeczny – Zostań Kreatorem Zmian”, skierowany do studentów, którzy mają pomysł na projekt wolontariacki. W dwóch edycjach Fundacja dofinansowała 30 najlepszych projektów, które były realizowane w okresie letnim.

Fundacja wspiera również wolontariuszy finansowo i organizacyjnie podczas akcji „Zostań Asystentem Św. Mikołaja”. W jej ramach wolontariusze z banku realizują zabawy mikołajowe dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych, połączonych z obdarowywaniem ich prezentami, przygotowanymi przez pracowników Banku.

W latach 2006–2014 wolontariusze zrealizowali 1419 projektów, przepracowując łącznie ponad 90 135 godzin i pomagając 181 527 osobom.

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy angażuje się również w ochronę dziedzictwa kulturowego[12], m.in. poprzez przyznawanie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora[13]. Nagrodą honorowane są osoby lub instytucje za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej kultury. Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie dorobku polskiej kultury zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja prowadzi program Odzyskiwanie dzieł sztuki[14], którego celem jest odzyskiwanie dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej. W ramach programu odzyskano m.in. obraz Anny Bilińskiej–Bohdanowiczowej „Murzynka”, a także zbiór grafik i litografii[15] wybitnych polskich malarzy, takich jak Juliusz Kossak, Aleksander Orłowski, czy Leon Wyczółkowski.

W ramach programu Korzenie Fundacja przypomina osobę i dokonania Leopolda Kronenberga oraz jego dziedziców. W roku 2011 Fundacja rozpoczęła projekt mający na celu odnalezienie i digitalizację dokumentów dotyczących historii Banku Handlowego w Warszawie oraz rodziny Kronenbergów.

Fundacja wielokrotnie angażowała się również w projekty istotne dla polskiej kultury. W roku 1998 zakupiła i przekazała Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję XIX-wiecznych sreber, eksponowanych obecnie w Gabinecie Sreber im. Leopolda Kronenberga. W latach 2006–2008 współpracowała przy projekcie identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika, który zakończył się potwierdzeniem odnalezienia prochów astronoma.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]