Fundacja EFC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja EFC
Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego
Państwo  Polska
Siedziba ul. Mokotowska 63/60, 00-533 Warszawa
Data założenia 2009
Status fundacja
Profil działalności pomoc dzieciom
Prezes Zarządu Fundacji Emilia Gromadowska
Nr KRS 0000334007
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja EFC pełna nazwa: Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC – niezależna, niedochodowa organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego.

Cele i działalność[edytuj | edytuj kod]

Została założona w roku 2009 roku przez polskiego przedsiębiorcę i filantropa Andrzeja Czerneckiego. Misją Fundacji jest pokonywanie barier uniemożliwiających równy start młodym ludziom w Polsce, a także rozwijanie talentów i wspieranie ambicji naukowych. Dzięki autorskiemu programowi „Marzenie o Nauce” (MoN) każdego roku EFC finansuje utalentowanym uczniom gimnazjów co najmniej 80 nowych stypendiów na naukę w najlepszych liceach w Polsce. Program skierowany jest do młodzieży pochodzącej z miejscowości do 30 tys. mieszkańców, z rodzin, w których przychód na 1 osobę nie przekracza 900 zł netto. Uczennice i uczniowie, którzy zgłoszą się do programu i pomyślnie przejdą proces rekrutacyjny oraz zostaną przyjęci do wybranego przez nich, ale także współpracującego z EFC, liceum (pełna lista placówek udostępniona jest na stronie efc.edu.pl[1]), mogą liczyć na pomoc Fundacji przez cały okres nauki, a w niektórych przypadkach nawet podczas studiów.

Przy wsparciu merytorycznym i finansowym Fundacji działa, jako niezależna organizacja, Stowarzyszenie Alumni EFC[2]. Powstało 26 kwietnia 2014 roku w celu zrzeszania absolwentów programu MoN. Do zadań Stowarzyszenia należy przede wszystkim budowanie trwałej sieci kontaktów między absolwentami, wsparcie działań Fundacji EFC i adaptacji nowych Stypendystów, organizacja cyklicznych zjazdów oraz realizacja własnych projektów, w szczególności charytatywnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Szymon Krawiec, Tomasz Molga, Gest milionera, "Wprost" 4 II 2013, nr 51/52, s. 112-114 [1].
  • Michał Kołodyński, Wyjątkowy darczyńca. Dał 400 milionów zdolnej młodzieży, "Polska" 17 XII 2012, nr 101, dodatek "Focus", s. 3.
  • Zarządzać fundacją jak firmą z Joanną Bochniarz rozmowę przeprowadziła Anita Błaszczak, "Rzeczpospolita" 3 IV 2013, nr 78, s. B11.
  • Zmiana: odeszłam od męża. Straciłam pracę. Porzuciłam to miasto z Joanną Bochniarz rozmowę przeprowadził Grzegorz Sroczyński, "Wysokie Obcasy" (dodatek do Gazety Wyborczej) 4-5 I 2014, nr 1, s. 8-11

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]