Fundacja EquiLibre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja EquiLibre
Państwo  Polska
Siedziba Kraków
Data założenia 1989
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Fundacja EquiLibre
Fundacja EquiLibre
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja EquiLibre
Fundacja EquiLibre
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Fundacja EquiLibre
Fundacja EquiLibre
Ziemia50°04′11″N 19°57′46″E/50,069583 19,962806

Fundacja EquiLibre – organizacja humanitarna zarejestrowana w 1989 roku przez Janinę Ochojską, Alain Michela, prof. Zbigniewa Chłapa i Bogdanę Pilichowską.

Organizacja wywodzi się z francuskiej organizacji humanitarnej EquiLibre, założonej w 1984 roku w Lyonie przez Alain Michela. Początkowo celem tej organizacji była pomoc polskiemu społeczeństwu poprzez wysyłanie do Polski konwojów. Pomoc EquiLibre przychodziła do Polski w latach 1984–1990. Od 1986 roku organizacja ta zaczęła wysyłać pomoc również do innych krajów (Nigeria, Armenia, Kurdystan, Bośnia, Rumunia i inne). Celem Fundacji było rozdzielanie w Polsce pomocy zagranicznej oraz propagowanie wzorów samopomocy i samoorganizacji społecznej. Polska Equilibre miała nadal za cel pomoc polskiemu społeczeństwu, ale w coraz większej mierze przy pomocy środków pozyskanych w Polsce.

W 1989 roku powstały biura w Krakowie i Toruniu. W 1992 Janina Ochojska założyła biuro w Warszawie, które organizowało konwoje do Bośni. We wrześniu 1993 r. powstało biuro w Łodzi. W grudniu 1994 r. pracownicy biur: warszawskiego, toruńskiego i łódzkiego, postanowili odłączyć się od EquiLibre i zarejestrowali fundację o nazwie Polska Akcja Humanitarna. Decyzja ta została spowodowana chęcią rozszerzenia zakresu działań Fundacji o niesienie pomocy poza Polskę[1].

Polska EquiLibre, z siedzibą w Krakowie, istnieje nadal i kontynuuje swoją działalność. Jest to organizacja pozarządowa działająca na polu pomocy społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://fundraising.org.pl/content/view/65/98/ Janina Ochojska [Dostęp: 2010-07-02]