Fundacja Mam Marzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Mam Marzenie
Państwo  Polska
Siedziba Kraków
Data założenia 14 czerwca 2003
Status fundacja
Profil działalności OPP
Nr KRS 0000177137
Data rejestracji 24 października 2003
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Fundacja Mam Marzenie
Fundacja Mam Marzenie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja Mam Marzenie
Fundacja Mam Marzenie
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Fundacja Mam Marzenie
Fundacja Mam Marzenie
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Fundacja Mam Marzenie
Fundacja Mam Marzenie
Ziemia50°03′40″N 19°56′31″E/50,061139 19,941889
Strona internetowa

Fundacja Mam Marzenie (FMM)organizacja pozarządowa założona 14 czerwca 2003 roku przez Piotra Piwowarczyka w Krakowie. Wzorowana jest na amerykańskiej fundacji Make-a-Wish, zajmującej się spełnianiem marzeń ciężko chorych dzieci, której pierwszym spełnionym marzeniem było marzenie chorego na białaczkę Chrisa Greiciusa. FMM posiada status organizacji pożytku publicznego. Od października 2007 roku ambasadorem fundacji jest Małgorzata Kożuchowska[1].

Cel Fundacji Mam Marzenie[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Mam Marzenie powstała, aby spełniać marzenia chorych polskich dzieci, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Działalność ta pozwala dzieciom i ich rodzinom zapomnieć o trudach walki z chorobą, dodać sił w dalszym leczeniu i dać odrobinę nadziei na przyszłość. Opiera się w swych działaniach na pracy przeszkolonych wolontariuszy. W proces realizacji marzenia włączani są oprócz wolontariuszy, rodzice, lekarze jak również najbliższe otoczenie dziecka. Realizacja marzenia wymaga zawsze zgody lekarza prowadzącego, opiekującego się podopiecznym fundacji. Choć wyobraźnia dzieci nie zna granic, ich marzenia można podzielić na cztery kategorie:

  • chciałbym dostać...( rower, lalkę Barbie, komputer)
  • chciałbym być...( księżniczką, strażakiem, modelką, policjantem)
  • chciałbym spotkać...( papieża, prezydenta, znanego piłkarza)
  • chciałbym zobaczyć...( delfiny, Disneyland, Morze Egejskie)

Obecnie fundacja spełniła marzenia ponad 8064 dzieci (stan na 3 kwietnia 2019).

Organizacja wewnętrzna[edytuj | edytuj kod]

Aby zminimalizować koszty, fundacja posiada jedynie biuro w Krakowie. Biuro to jest siedzibą główną fundacji. W pozostałych miastach działalność prowadzona jest przez wolontariuszy w domach, zaś spotkania odbywają się w użyczonych do dyspozycji fundacji lokalach. Fundacja składa się z 16 oddziałów: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław. Pracę każdego oddziału organizuje wybierany przez wolontariuszy oddziału koordynator.

Zarząd fundacji odpowiada za realizacje jej celów jak również kieruje bieżącą działalnością FMM. Wybierany jest na 3-letnią kadencję drogą konkursu przeprowadzonego wśród wolontariuszy fundacji. W skład zarządu wchodzą obecnie: Karolina Adamska (prezes) , Magdalena Przedniczek (wiceprezes), Wiesława Borysiak, Magdalena Olech, Sebastian Uzar (stan na 13 kwietnia 2019). Nad działalnością zarządu nadzór sprawuje rada programowa w skład której wchodzą: Małgorzata Dankowska, Kamila Rowińska, Małgorzata Łaszcz (dziennikarka TVN 24), dr n. med. Teresa Weber, Wojciech Skorupski.

Finansowanie działań fundacji[edytuj | edytuj kod]

Fundacja pozyskuje pieniądze na realizacje marzeń z:

a) darów rzeczowych, pieniężnych osób indywidualnych

b) wpłat z tytułu odpisu 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego

c) zbiórek publicznych w formie pakowania zakupów w supermarketach w zamian za dobrowolne datki (nie prowadzi się kwest ulicznych)

d) środków przekazywanych przez firm i organizacje wspierające działania fundacji w ramach programu "Adopcja Marzeń"

e) środków przekazanych przez gości uroczystości weselnych i pogrzebowych w ramach programu "Zamień kwiaty na marzenia"

f) nawiązek i świadczeń zasądzonych przez sądy karne.

Fundacja Mam Marzenie opiera swoja działalność wyłącznie na pracy wolontariuszy. W praktyce oznacza to że wszystkie osoby pracujące w jej ramach nad wypełnianiem jej misji statutowej wykonują swoją pracę pro bono ( włączając Zarząd, Radę Programową i koordynatorów oddziałów). Pozwala to na zminimalizowanie kosztów administracyjnych do niecałych 5% funduszy pozyskanych na działalność statutową – pozostałe 95% przeznaczone jest na spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

Dzień Marzeń[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku jeden z podopiecznych fundacji wypowiedział nietypowe marzenie. Chłopiec poprosił o organizacje badań profilaktycznych dla dzieci z jego miejscowości, żeby żadne nie zachorowało na raka[2]. Marzenie to stało się inspiracją do organizacji Ogólnopolskiego Dnia Marzeń, którego celem jest zwrócenie uwagi rodziców na regularne badania profilaktyczne. Każdy z oddziałów fundacji przygotowuje w tym dniu badania profilaktyczne dla dzieci, zbiórkę krwi oraz festyn z wieloma atrakcjami.

Wyróżnienia przyznane Fundacji[edytuj | edytuj kod]

  • Kryształy Soli 2006 - nagroda województwa małopolskiego w kategorii polityka społeczna "za całokształt działań na rzecz chorych dzieci i ich rodzin;
  • Statuetka i Dyplom Uznania „Za szczególną wrażliwość na ludzkie potrzeby oraz nieocenioną pomoc w ratowaniu życia” Perły Medycyny 2009[3]
  • Nagroda Św. Kamila 2011 – wyróżnienie w kategorii Instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami "za skuteczne spełnianie najskrytszych marzeń chorych dzieci oraz upowszechnianie idei wolontariatu"[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]