Fundacja Pogranicze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Pogranicze
Państwo  Polska
Data założenia 1990
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Prezes Zarządu Krzysztof Czyżewski
Nr KRS 0000178248
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Pograniczeorganizacja pozarządowa, nieprowadząca działalności politycznej i gospodarczej. Od 17 listopada 2009 r. fundacja ma status organizacji pożytku publicznego.

Fundacja powstała w maju 1990 roku. Jej założycielami byli animatorzy kultury pracujący wcześniej w teatrach „Gardzienice” (wieś Gardzienice pod Lublinem) i „Stop” (Słupsk), w Ośrodku Kultury „Dąbrówka” w Poznaniu i w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach. Współpracą związali się już w drugiej połowie lat 80., organizując wspólnie każdego roku „Wioskę Spotkania. Międzynarodowe Warsztaty Kultury Alternatywnej” w Czarnej Dąbrówce. Podczas realizowanej w 1990 roku wielomiesięcznej „Podróży na Wschód” dotarli do Sejn.

Działalność programowa Fundacji w całości poświęcona jest propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Fundacja ma swoją siedzibę w Sejnach, a jej biuro do 2010 roku mieściło się Suwałkach, skąd później zostało przeniesione do Krasnogrudy. W 2003 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Fundacji Pogranicze, zarejestrowane w Stanach Zjednoczonych, którego biuro mieści się w Aleksandrii k. Waszyngtonu. Środki na swoją działalność Fundacja uzyskuje przede wszystkim z grantów przyznawanych przez różne instytucje i organizacje, a także od osób prywatnych. Fundacja ściśle współpracuje z Ośrodkiem „Pogranicze sztuk, kultur, narodów”, z którym łączy ją Umowa o współpracy.

Integralną częścią Fundacji Pogranicze jest Wydawnictwo Pogranicze. W jego ofercie znajduje się pismo kulturalne „Krasnogruda” (ISSN 1230-7645) i książki z zakresu literatury pięknej, publicystyki, historii, antropolgii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]