Fundacja Równość.org.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo fundacji

Fundacja Równość.org.plkrakowska organizacja pozarządowa, która została zarejestrowana w 2013 roku przez Radosława Oliwę. Obecnie w skład zarządu wchodzą trzy osoby: Magdalena Dropek, Miko Czerwiński i Artur Maciejewski.

Główne cele fundacji[edytuj | edytuj kod]

Organizacja przeciwdziała dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, płeć, pochodzenie, religię, niepełnosprawność oraz inne cechy; wspiera działania na rzecz społeczeństwa otwartego i różnorodnego; upowszechnia wiedzę o ochronie praw człowieka i pomaga w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a także zapewnia wsparcie prawne i psychologiczne dla osób w grupie ryzyka[1].

Największe projekty i kampanie[edytuj | edytuj kod]

Kraków wolny od nienawiści[edytuj | edytuj kod]

Zadanie publiczne finansowane z budżetu Miasta Krakowa, które jest skierowane do osób, które doświadczyły nierównego traktowania lub przemocy ze względu na ich orientację seksualną, pochodzenie etniczne, wyznanie oraz inne powody. Mechanizm ma na celu zgłoszenie przestępstwa i w konsekwencji ułatwienie ofiarom dostępu do pomocy prawnej[2][3].

Dyskryminujący/dyskryminowani[edytuj | edytuj kod]

Raport fundacji opublikowany na podstawie monitoringu na temat przejawów dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w latach 2014-2015. Badanie skupiało się przede wszystkim na mniejszych miastach w Małopolsce: na Nowym Sączu, Oświęcimiu, Tarnowie i Wadowicach[4].

Ziemia niczyja[edytuj | edytuj kod]

W ramach projektu (2017-2018) organizatorzy nawiązywali kontakty z osobami LGBT+ z małych miejscowości małopolskich w celu zachęcenia ich do mobilizacji i organizowania się w większe grupy. W efekcie zostały zorganizowane pokazy filmu Artykuł osiemnasty w wielu miastach małopolskich, między innymi w Rzeszowie[5]. W Nowym Sączu z kolei wydarzenie spotkało się z dezaprobatą ówczesnego prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, gdyż miasto "właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty". W wynajętej na to wydarzenie Małej Galerii miała "pęknąć rura", dlatego organizacja postanowiła odwołać spotkanie. Zostało ono niemniej jednak przeprowadzone później w restauracji w centrum miasta[6].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W 2018 roku fundacja zorganizowała kampanię społeczną nacelowaną na uwrażliwienie Polek i Polaków na osoby LGBT+. Reklama przedstawiająca dwóch dziewczyn trzymających się za ręce z napisem "Jesteśmy tutaj" również zawisła w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niemniej jednak po kilku godzinach reklama zniknęła, a po wywieszeniu kolejnego billboardu została zniszczona. Sprawa została zgłoszona na policję, a sprawca dostał mandat w wysokości 600 złotych. Ten incydent przyczynił się do burzliwej dyskusji w mieście: niektórzy uznali reklamę za prowokację, a część mieszkańców nalegała na wprowadzeniu uchwały anty-LGBT, ale takiej decyzji ostatecznie nie podjęto. Fundacja z drugiej strony postanowiła kontynuować kampanię:

To oczywiście symboliczna sprawa, ale pokazuje, że warto reagować, warto zgłaszać, by pokazać osobom, którym wydaje się, że mogą być bezkarne, że jest inaczej.

– skomentowała wyrok Magdalena Dropek z Fundacji Równość[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statut, Fundacja Równość.org.pl [dostęp 2022-08-08] (ang.).
  2. Fundacja Równość.org uruchomiła Krakowski Mechanizm Monitorowania Nienawiści, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2022-08-04].
  3. Krakowski Mechanizm Monitorowania Nienawiści, Fundacja Równość.org.pl [dostęp 2022-08-08] (ang.).
  4. Raport "Dyskryminujący/dyskryminowani. LGBT w Małopolsce", Centrum Dobrej Terapii, 3 listopada 2015 [dostęp 2022-08-04] (pol.).
  5. Ziemia niczyja, oddolny ruch LGBT na "zapomnianych terenach", Kraków 2018.
  6. Prezydent Nowego Sącza próbował zablokować pokaz filmu o równości małżeńskiej, Onet Wiadomości, 11 listopada 2017 [dostęp 2022-08-04] (pol.).
  7. Marcin Płaszczyca, Kara grzywny dla sprawcy, który zniszczył reklamę uliczną LGBT w Kalwarii Zebrzydowskiej, www.wadowice24.pl [dostęp 2022-08-07] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]