Fundacja Rosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fundacja Rosa
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Data założenia 2004
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Nr KRS 0000207472
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Fundacja Rosa
Fundacja Rosa
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Fundacja Rosa
Fundacja Rosa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja Rosa
Fundacja Rosa
Ziemia51°06′37″N 17°01′38″E/51,110361 17,027194
Strona internetowa

Fundacja Rosa - organizacja pożytku publicznego o zasięgu ogólnopolskim z siedzibą we Wrocławiu, założona w 2004 roku.

Celem Fundacji jest wspomaganie potrzebujących – szczególnie dzieci i młodzieży – w dwóch obszarach: edukacji oraz terapii. Fundacja uplasowała się na 4. miejscu w 2012 roku pod względem zebranych funduszy z 1% podatku.[1]

Cele[edytuj | edytuj kod]

Celem statutowym fundacji jest popieranie wszechstronnego rozwoju i edukacji społeczeństwa, a zwłaszcza działalności społecznej, informacyjnej, wychowawczo-pedagogicznej, oświatowej oraz działalności mającej na celu wsparcie potrzebujących.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Projekty[edytuj | edytuj kod]

Doświadczanie świata[edytuj | edytuj kod]

W ramach programu Fundacja Rosa wyposaża w nowoczesny sprzęt do rehabilitacji – specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu, węchu czy dotyku – sale do integracji sensorycznej oraz Sale Doświadczania Świata. Do tej pory Fundacja otworzyła już – w szkołach integracyjnych oraz w placówkach oświatowych i opiekuńczych w całym kraju – 32 takie przestrzenie terapeutyczne.

Twoja szkoła[edytuj | edytuj kod]

Ideą akcji jest podnoszenie jakości nauczania dzieci i młodzieży. Zebrane fundusze przeznaczane są na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, książek, tablic multimedialnych i innych pomocy dydaktycznych. Do tej pory w programie udział wzięło niespełna 2 tys. placówek oświatowych z całego kraju.

Lekki tornister[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Rosa wyposaża szkoły w specjalne szafki, w których uczniowie klas I-III mogą pozostawiać podręczniki i cięższe przybory szkolne. Celem akcji jest odciążenie tornistrów najmłodszych, a tym samym zapobieganie chorobom kręgosłupa. Do chwili obecnej projekt zrealizowano w 11 placówkach w całej Polsce.

Kartka ze szpitala[edytuj | edytuj kod]

Mali pacjenci wykonują metodą cardmakingu i scrapbookingu kartki do swoich najbliższych i przyjaciół. Redagują pozdrowienia, opisują swoje emocje czy przeżycia, rozwijając przy tym kreatywność i wrażliwość estetyczną. Do tej pory Fundacja Rosa zakupiła zestawy artystyczne, które trafiły do 12 największych szpitali w całej Polsce.

Kartka dla Powstańca[edytuj | edytuj kod]

Projekt był realizowany przez 63 dni w 31 szpitalach w całej Polsce. Mali pacjenci stworzyli łącznie ponad 3600 kartek pocztowych, które zostały wysłane do osób walczących w Powstaniu Warszawskim. Projekt został przeprowadzony we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rakoobrona[edytuj | edytuj kod]

Kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do młodzieży, rodziców, nauczycieli mówiąca o profilaktyce onkologicznej w zakresie trzech typów nowotworu: raka szyjki macicy, płuca i czerniaka skóry, ponieważ nawyki wykształcone w okresie młodzieńczym mogą przyczyniać się do powstawania tych chorób.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [http://www.mf.gov.pl/documents/766655/1185942/Wykaz+organizacji+po%C5%BCytku+publicznego,+kt%C3%B3re+w+2012r.+otrzyma%C5%82y+1+proc. Informacja dotycząca kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2011 rok].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]