Fundacja SCP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja SCP
Ilustracja
Logo serwisu
Data powstania 19 lipca 2008
Rejestracja wymagana
Wersje językowe angielska, rosyjska, koreańska, chińska, francuska, polska, hiszpańska, tajska, japońska, niemiecka, ukraińska,czeska
Miejsce w Alexa 15,306[1]
Strona internetowa

SCP Foundation – witryna poświęcona twórczemu pisaniu o działalności tytułowej Fundacji, fikcyjnej organizacji odpowiedzialnej za zabezpieczanie istot, miejsc i obiektów anomalnych oraz za zatajanie istnienia takowych. Fundacja SCP jest źródłem wielu adaptacji, m.in. gry komputerowej SCP: Containment Breach oraz gry wieloosobowej SCP: Secret Laboratory, i wiele innych gier.

Przegląd[edytuj | edytuj kod]

Z perspektywy jej uniwersum Fundacja SCP to tajemna organizacja, której rządy światowe powierzyły zadanie zabezpieczania i badania istot, miejsc oraz obiektów anomalnych, które łamią zasady prawa naturalnego. (Obiekty te nazywa się także „SCP”, jako że do każdego można się odnieść poprzez jego identyfikator numeryczny)[2]. Niektóre z takich obiektów, jeśli pozostawione samym sobie, mogą zagrażać ludzkości bądź jej pojęciu normalności[2].

Istnienie obiektów SCP jest utajnione przez Fundację SCP celem zapobiegania wybuchowi masowej paniki i umożliwiania cywilizacji ludzkiej normalnego funkcjonowania. Po odkryciu obiektu SCP Fundacja rozdysponowuje agentów, którzy albo pozyskują obiekt i przetransportowują go do jednej z placówek organizacji, albo zabezpieczają go na miejscu, jeśli jego przeniesienie jest niemożliwe. Po zabezpieczeniu obiektu naukowcy Fundacji SCP poddają go badaniom. Więźniowie, których pozyskuje Fundacja (nazywani klasą D) są wykorzystywani do wchodzenia w interakcje z obiektami SCP, gdyż te mogą stwarzać zagrożenie, a klasa D traktowana jest jako zbywalna siła robocza[2].

Fundacja SCP prowadzi dokumentację specjalnych czynności zabezpieczających dla wszystkich obiektów, które przechowuje. Dokumenty te opisują same obiekty oraz instrukcje zapewniające bezpieczeństwo ich przechowywania[2]. W roku 2015 Fundacja SCP opisuje już ponad dwa tysiące przechowywanych obiektów; nowe procedury są wdrażane praktycznie bez przerwy[3].

W universum SCP istnieje jeszcze kilka innych nacji np. Rebelia Chaosu:http://scp-wiki.net.pl/chaos-insurgency-hub i inne.

SCP-087 z SCP-087-1 z tyłu

Przykłady zabezpieczonych obiektów[edytuj | edytuj kod]

 • SCP-055: nieznany obiekt, który sprawia, że każda próbująca go zbadać osoba niemal natychmiast zapomina, czym obiekt jest, co uniemożliwia jego zdefiniowane, pomijając opisy na zasadzie: „Czym obiekt nie jest”[3].
 • SCP-087: klatka schodowa, która najwyraźniej wiedzie nieskończenie głęboko[4]. Klatkę schodową zamieszkuje SCP-087-1, stworzenie opisywane jako twarz pozbawiona ust, źrenic oraz nozdrzy[5].
 • SCP-173: żelbetonowa statua pomalowana farbą w spreju[3]. Obiekt pozostaje nieruchomy, kiedy jest bezpośrednio obserwowany, lecz natychmiast atakuje gdy kontakt wzrokowy zostaje z nim zerwany[4]. Kiedy obiekt zbliży się na tyle blisko aby dotykać ciało człowieka lub zwierzęcia natychmiast skręci kark u podstawy czaszki.
 • SCP-294: automat do kawy, który może podać wszystko, co znajduje się w zasięgu automatu[4].
 • SCP-1609: mulcz, który teleportuje się do płuc każdego, kto zbliży się do obiektu w sposób agresywny lub mającego na sobie kombinezon przypominający ten noszony przez GOC, rywalizującą organizację. Dawniej obiekt stanowił łagodne krzesło, które teleportowało osoby na nim siadające, a agresywna zmiana charakteru zaszła po tym, jak funkcjonariusze GOC włożyli obiekt do rębaka[3].
 • SCP-049: humanoidalna istota, przypominająca średniowiecznego Lekarza Plagi[1]. Jego maska przypominająca głowę ptaka, jak i strój są wrośnięte w jego ciało. Zabija ofiary dotykiem. Potrafi komunikować się w języku angielskim, francuskim, oraz nieznanym ludzkości języku, w którym zapisane są jego notatki.
 • Reszta podmiotów na na stronie internetowej o linku http://scp-wiki.net.pl/

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Początki Fundacji SCP sięgają forum „paranormal”, „/x/”, witryny 4chan, gdzie opublikowano pierwszy plik ze specjalnymi czynnościami zabezpieczającymi oraz opisem (znany jako SCP-173) w formie creepypasty, w roku 2007.[3] Niedługo potem inni użytkownicy zaczęli tworzyć kolejne pliki, a rok później Fundacja SCP zaczęła korzystać z platformy Wikidot, która jest nadal wykorzystywana[3].

Witryna na Wikidot stała się przedmiotem uwagi mediów z powodu organizowanych na jej łamach konkursów twórczego pisarstwa. W konkursach takich mogą za darmo brać udział wszyscy użytkownicy strony[6]. Jednakże internauci muszą złożyć aplikację, zanim zostaną dopuszczeni do edytowania treści strony[3]. Pisarze z Daily Dot i Bustle zauważyli, że w witrynie rygorystycznie przestrzega się standardów jakości, a treści uznane za substandardowe zazwyczaj zostają szybko usunięte[3][7].

Oficjalną polską witryną Fundacji jest Polska Filia Fundacji SCP. Fundacja SCP korzysta także z forum w serwisie Reddit i utrzymuje społeczność RPG[3].

Analiza prac[edytuj | edytuj kod]

Większość dzieł na stronie internetowej Fundacji składa się z pojedynczych tekstów, z których każdy jest opisem „specjalnych czynności przechowawczych”, „opisu" oraz za zwyczaj krótkiej informacji, dokumentacji dotyczącej wybranego obiektu SCP.[3] Obiekty SCP podzielone są na klasy: w większości podmioty przydziela się do klasy „Bezpieczne”; są to na tyle dobrze zrozumiane obiekty, że mogą być łatwo kontrolowane i przechowywane, a ponadto nie przejawiają swoich właściwości anomalnych, o ile nie jest to zamierzeniem Fundacji. „Euclid” to obiekty nieprzewidywalne i niedostatecznie zrozumiane, jednak nie stanowią one poważnego zagrożenia, a w razie przestrzegania procedur nie powinny sprawiać żadnego problemu. Istnieje także klasa „Keter”, pod którą grupowane są obiekty wymagające rygorystycznego i skomplikowanego protokołu bezpieczeństwa, które mogą stanowić zagrożenie, często w skali katastroficznej, dla ludzkiego życia. Dodatkowo raporty mogą zawierać historię pozyskania danego obiektu, jak również eksperymenty i testy przeprowadzone z jego udziałem[3]. Dokumenty pisane są z użyciem terminologii pseudonaukowej i często zawierają informacje ocenzurowane[8]. Na łamach witryny publikuje się także „opowieści Fundacji”, którymi są krótkie historie umiejscowione w uniwersum[3].

Fundacja SCP nie prowadzi głównego kanonu; każdy raport i opowieść formują swoją własną ciągłość[3]. Gatunek historii zawartych na stronie opisywany jest jako fantastyka naukowa i horror[9]. Treści strony objęte są licencją Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Recenzje dzieł Fundacji SCP są w głównej mierze pozytywne. Michelle Starr z CNet zachwalała nieprzyjemny klimat utworów[4]. Gavia Baker-Whitelaw, pisząca dla Daily Dot, chwaliła zaś oryginalność prac Fundacji SCP i opisała je zdaniem: „Najbardziej intrygujący swą wyjątkowością pisemny horror w Internecie”[3]. Zauważyła także, iż specjalne czynności przechowawcze rzadko kiedy zawierały nadmiarową makabrę, a horror charakteryzujący dzieła najczęściej utrzymywano poprzez sam styl raportów – „pragmatyczny” i „pozbawiony emocji”, a ponadto „drobiazgowy”[3]. Lisay Suhay, piszącą z kolei dla Christian Science Monitor, pochwaliła panujący w dziełach Fundacji styl z „przymrużeniem oka”[6].

Alex Eichler, piszący dla io9, stwierdził, że utwory Fundacji są różnej jakości i niektóre z nich się powtarzają lub są nudne. Jednakże pochwalił on fakt, że Fundacja nie staje się przesycona ponurością i ciągle publikowane na jej łamach są treści lżejsze. Ponadto pisarz zachwalił różnorodność pojęć, jakie wykorzystywane są w raportach, i stwierdził, że dzieła Fundacji SCP spodobać mogą się każdemu czytelnikowi[10].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Fundacja SCP jest źródłem inspiracji dla wielu niezależnych gier komputerowych, przykładowo SCP: Containment Breach. Protagonista tytułu jest członkiem personelu klasy D, który usiłuje zbiec z placówki, w której przebywa podczas uszkodzenia przechowalni jednego z obiektów SCP. W czasie ucieczki protagonista zmuszony jest stanąć twarzą w twarz z licznymi obiektami SCP, np. z SCP-173, żelbetową statuą, która zbliża się i atakuje gracza kiedy ten odwraca od niej wzrok[3]. Gra aktualnie jest tworzona od podstaw w innym silniku graficznym w celu poprawy grafiki i naprawy błędów, projekt ten powstaje pod nazwą SCP: Containment Breach – Unity.

Powstał również tryb Breach do gry Garry’s Mod umożliwiający rozgrywkę wieloosobową, pozwalający na wcielanie się w postacie biorące udział w awarii zabezpieczeń placówki.

W roku 2017 została wydana gra SCP: Secret Laboratory[11] autorstwa Huberta Moszka. Inicjatywą do powstania projektu były ograniczone możliwości technologiczne trybu Breach w Garry’s Mod, który był główną inspiracją. SCP: Secret Laboratory powstało na silniku Unity, wykorzystującym nowsze rozwiązania technologiczne, co wiąże się z mniejszymi ograniczeniami. Gra od jej premiery jest dostępna za darmo na platformie Steam.

Pozostałe gry komputerowe związane z uniwersum Fundacji SCP to m.in. SCP-087 i SCP-087-B, które bazują na jednym obiekcie – SCP-087 – i z których drugi tytuł stanowi swobodną inspirację raportem[12].

Uniwersum Fundacji SCP stanowiło inspirację dla wydanej w 2018 roku gry strategicznej Lobotomy Corporation autorstwa koreańskiego studia Project Moon. Gracz wciela się w niej w rolę zarządcy tytułowej korporacji, zajmującej się pozyskiwaniem energii alternatywnej z nadnaturalnych bytów określanych jako „anomalie” (odpowiednik obiektów SCP). Rozgrywka polega na kontrolowaniu działań personelu placówki i wchodzeniu w interakcje z przechowywanymi w niej anomaliami w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko ich ucieczki[13].

W Dublinie, w roku 2014, wykonano sztukę sceniczną zatytułowaną „Witaj w Komitecie ds. Etyki”. Sztuka skupia się Komitecie ds. Etyki Fundacji SCP i jego celu – redukowaniu działalności nieetycznej Fundacji[14]. W roku 2013 w fazę produkcji weszła również internetowa seria filmów bazujących na uniwersum Fundacji SCP[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Alexa (ang.). [dostęp 2020-05-05].
 2. a b c d About The SCP Foundation (ang.). [dostęp 2015-02-13].
 3. a b c d e f g h i j k l m n o p Meet the secret foundation that contains the world’s paranormal artifacts (ang.). [dostęp 2015-02-06].
 4. a b c d e SCP Foundation web series coming to YouTube (ang.). [dostęp 2015-02-06].
 5. SCP-087 (ang.). [dostęp 2015-05-17].
 6. a b Urban Druid writing contest: What’s behind the dark-side fiction? (ang.). [dostęp 2015-03-17].
 7. The 10 Scariest Urban Legends on the Internet to Bring a Shiver to Your Spine This Halloween (ang.). [dostęp 2015-02-06].
 8. Creepypasta Gaming: Where the Internet „Learns Our Fears” (ang.). [dostęp 2015-02-06].
 9. SCP-087: Escaleras a lo desconocido (hiszp.). [dostęp 2015-03-26].
 10. Enter the SCP Foundation’s Bottomless Catalog of the Weird (ang.). [dostęp 2015-02-06].
 11. SCP: Secret Laboratory w serwisie Steam, store.steampowered.com [dostęp 2018-03-18] (pol.).
 12. The Neverending Stairway: SCP-087 (ang.). [dostęp 2015-02-07].
 13. Lobotomy Corp, www.lobotomycorp.kr [dostęp 2018-06-02] (ang.).
 14. Welcome to the Ethics Committee (ang.). [dostęp 2015-04-15].