Przejdź do zawartości

Fundacja Solomona R. Guggenheima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fundacja Solomona R. Guggenheima (ang. Solomon R. Guggenheim Foundation) – organizacja non-profit założona w 1937 roku przez Solomona Guggenheima i Hillę von Rebay. Celem fundacji jest gromadzenie, przechowywanie, badanie sztuki współczesnej.

Pierwsze muzeum utworzone przez fundację to Muzeum Malarstwa Nieprzedstawiającego[1] (The Museum of Non-Objective Painting), zastąpione w 1959 przez Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

W latach 70. zaczęła powstawać międzynarodowa sieć muzeów. Peggy Guggenheim dedykowała swój dom i kolekcję sztuki nowojorskiej fundacji pod warunkiem pozostawienia zebranych przez nią dzieł sztuki w jej weneckim pałacu. Po jej śmierci kolekcja została udostępniona publiczności. W 1997 otworzono Muzeum Guggenheima w Bilbao i Deutsche Guggenheim w Berlinie. W 2006 roku władze Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zawarły z Fundacją Guggenheima porozumienie w sprawie budowy kolejnego muzeum. Budynek został zaprojektowany przez Franka O. Gehry'ego. Ma zostać oddany do użytku w 2025 roku[2].

W latach 19561964 fundacja przyznawała Międzynarodową Nagrodę Guggenheima (ang. Guggenheim International Award (GIA)) w dziedzinie malarstwa. Odbyły się cztery edycje nagrody zakończone prestiżowymi międzynarodowymi wystawami dla nagrodzonych. W latach 1967 i 1971 pod jej auspicjami odbyły się jeszcze dwie wystawy, ale zaproszonym artystom nie przyznawano już nagród pieniężnych.

ilustracja nazwa lokalizacja projekt budynku
Muzeum Solomona R. Guggenheima Nowy Jork Frank Lloyd Wright
Peggy Guggenheim Collection pałac w Wenecji
Muzeum Guggenheima w Bilbao Bilbao Frank Gehry
Deutsche Guggenheim Berlin
Muzeum Guggenheima (w budowie) Abu Zabi Frank Gehry

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Guggenheima, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2010-03-01].
  2. Abu Dhabi's Louvre, Guggenheim delayed again – CBC News. 2012-01-25. [dostęp 2012-09-17]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Laurence Tacou-Rumney: Peggy Guggenheim: A Collector's Album. Paris: Flammarion, 1996. ISBN 2-0801-3610-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]