Fundacja Solomona R. Guggenheima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fundacja Solomona R. Guggenheima (ang. Solomon R. Guggenheim Foundation) – organizacja non-profit założona w 1937 roku przez Solomona Guggenheima i Hillę von Rebay. Celem fundacji jest gromadzenie, przechowywanie, badanie sztuki współczesnej.

Pierwsze muzeum utworzone przez fundację to Muzeum Malarstwa Nieprzedstawiającego[1] (The Museum of Non-Objective Painting), zastąpione w 1959 przez Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

W latach 70. zaczęła powstawać międzynarodowa sieć muzeów. Peggy Guggenheim dedykowała swój dom i kolekcję sztuki nowojorskiej fundacji pod warunkiem pozostawienia zebranych przez nią dzieł sztuki w jej weneckim pałacu. Po jej śmierci kolekcja została udostępniona publiczności. W 1997 otworzono Muzeum Guggenheima w Bilbao i Deutsche Guggenheim w Berlinie. W 2006 roku władze Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zawarły z Fundacją Guggenheima porozumienie w sprawie budowy kolejnego muzeum. Budynek został zaprojektowany przez Franka O. Gehry'ego. Ma zostać oddany do użytku w 2025 roku[2].

W latach 19561964 fundacja przyznawała Międzynarodową Nagrodę Guggenheima (ang. Guggenheim International Award (GIA)) w dziedzinie malarstwa. Odbyły się cztery edycje nagrody zakończone prestiżowymi międzynarodowymi wystawami dla nagrodzonych. W latach 1967 i 1971 pod jej auspicjami odbyły się jeszcze dwie wystawy, ale zaproszonym artystom nie przyznawano już nagród pieniężnych.

ilustracja nazwa lokalizacja projekt budynku
Guggenheim-New York-interior-20060717.jpg Muzeum Solomona R. Guggenheima Nowy Jork Frank Lloyd Wright
Guggenheim Venedig.jpg Peggy Guggenheim Collection pałac w Wenecji
Bilbao.Guggenheim17.jpg Muzeum Guggenheima w Bilbao Bilbao Frank Gehry
Deutsche Guggenheim Berlin.jpg Deutsche Guggenheim Berlin
Muzeum Guggenheima (w budowie) Abu Dhabi Frank Gehry

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Guggenheima, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-03-01].
  2. Abu Dhabi's Louvre, Guggenheim delayed again – CBC News. 2012-01-25. [dostęp 2012-09-17]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Laurence Tacou-Rumney: Peggy Guggenheim: A Collector's Album. Paris: Flammarion, 1996. ISBN 2-0801-3610-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]