Fundacja Tumult

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Tumult
Ilustracja
Siedziba fundacji
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Toruń

Data założenia

1989

Rodzaj stowarzyszenia

kultura

Nr rejestru

0000012434

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Tumult”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Fundacja Tumult”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Tumult”
Ziemia53°00′42″N 18°36′40″E/53,011722 18,611111
Strona internetowa

Fundacja Tumult – polska fundacja założona w 1989 roku[1], zajmująca się głównie organizacją Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE (od 1993 roku) oraz realizowaniem działań w zakresie kultury i sztuki oraz nauk humanistycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fundacja została założona przez Marka Żydowicza, absolwenta konserwatorstwa i muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była jedną z pierwszych prywatnych fundacji kulturalnych w Polsce. Swoją siedzibę ma w zaadaptowanym w 1990 roku budynku dawnego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.

Pierwszym przedsięwzięciem było zorganizowanie w 1989 roku przeglądu toruńskiej plastyki ostatniej dekady zatytułowany „Tumult Toruński '89 – Sztuka poza centrum[2]. Na wystawie w Muzeum Okręgowym w Toruniu pokazane zostały prace 264 artystów związanych z Toruniem i Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W późniejszych latach w murach Tulmutu wystawiano prace wielu polskich artystów, m.in. Jana Tajchmana w 2009 roku, a wcześniej m.in. w 2008 roku wystawy zdjęć policyjnych pt. Miasto cieni z początku lat 90. XX wieku[3], w 2007 roku wystawy fotografii autorstwa Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin(ang.), przedstawiające akty siedemdziesięcioletniej Sophii Loren oraz Penélope Cruz, Hilary Swank, Naomi Watts i Lou Doillon[4]

Produkcje filmowe[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku Fundacja rozpoczęła współpracę z australijskim reżyserem Peterem Weirem. Wspólnie nakręcili film pt. Pan i władca: Na krańcu świata, późniejszego zdobywcę dwóch Oscarów. W 2008 roku ponownie z tym samym reżyserem przystąpiła do realizacji filmu o amerykańskim filmowcu Merianie C. Cooperze uhonorowanym Orderem Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego. Film ma być największą produkcją, jaka kiedykolwiek powstała z polskim udziałem[potrzebny przypis].

Fundacja jest również samodzielnym producentem trzech innych filmów[5]:

  • 2005 – Kilka kromek chleba – film dokumentalny
  • 2003 – Trzy spełnione marzenia – film dokumentalny
  • 2001 – Klik – film dokumentalny

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Tumult jest również wydawnictwem, a w jej ofercie są głównie wydania okolicznościowe[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

22 listopada 2006 roku Fundacja Tumult, na Arts & Business Awards 2006, otrzymała główną nagrodę z dziedziny Mistrzowskie Zarządzanie Kulturą[7]. Tym samym fundacja znalazła się wśród takich laureatów jak Teatr Muzyczny Roma (2005)[8] Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach[9]. 22 października 2009 roku, fundacja została uhonorowana certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej „Turystyczny produkt roku 2009” (w województwie łódzkim) za festiwal Plus Camerimage[10][11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]