Fundacja na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fundacja Ludwika Rajchmana
Fundacja na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana
Investing in a better tomorrow Inwestowanie w lepsze jutro
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2017

Rodzaj stowarzyszenia

Fundacja non-profit

Profil działalności

Edukacja, działalność społeczna

Prezydent

Franciszek Sokołowski

Nr KRS

0000722884

Data rejestracji

9 marca 2018

brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Ludwika Rajchmana (pełna nazwa: Fundacja na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana) – niezależna organizacja pozarządowa non-profit, działająca na rzecz wsparcia młodzieży i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Fundacja nosi imię polskiego bakteriologa; założyciela, pomysłodawcy i pierwszego Prezesa UNICEFLudwika Rajchmana. Fundacja została założona przez uczniów z najlepszych warszawskich liceów oraz uniwersytetów w kraju i za granicą.

Strategią Fundacji jest łączenie aktywnej młodzieży z liderami i ludźmi sukcesu z różnych branż, od których jej beneficjenci mogą czerpać wiedzę oraz inspirację do działania. Swoje cele Fundacja realizuje m.in. organizując dorocznie skierowaną do młodzieży Konferencję Młodych Liderów, a także poprzez programy grantowe, wspieranie inicjatyw młodzieżowych oraz nagrody dla osób prywatnych i instytucji.

Na początku 2022 roku zarząd fundacji przyjął uchwałę o likwidacji organizacji[1].

Programy Fundacji[edytuj | edytuj kod]

Fundacja, w ramach swojej działalności i przy wsparciu partnerów, zajmuje się organizacją wydarzeń i prowadzeniem projektów społecznych.

Konferencja Młodych Liderów[edytuj | edytuj kod]

Konferencja jest głównym projektem Fundacji Ludwika Rajchmana, organizowanym od 2017 roku i skupiającym dorocznie kilkaset młodych osób z całej Polski. Podczas wydarzenia młodzież ma okazję wysłuchać wystąpień i wziąć udział w panelach dyskusyjnych z wpływowymi osobistościami z obszaru polityki, kultury czy biznesu. Uczestnicy mogą zapoznać się z doświadczeniami zaproszonych gości, odkryć rysujące się przed nimi perspektywy rozwoju, a także zdobyć inspirację do dalszego działania. Wśród dotychczasowych prelegentów Konferencji Młodych Liderów znaleźli się między innymi: Agnieszka Holland, Kornel Morawiecki, Janusz Gajos, Juliusz Machulski, Marcin Iwiński, Marek Michalak, Niall Ferguson, Jan Krzysztof Bielecki, Jarosław Królewski, Leona Alleslev, Konrad Piasecki, Adam Bodnar, Marek Belka, The Dumplings oraz najwyżsi przedstawiciele firm EY, Starbucks, Bank Światowy i Uber.

Nagroda „Młodego Lidera”[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2019 roku, podczas Konferencji Młodych Liderów 2019, Fundacja Ludwika Rajchmana rozpoczęła przyznawanie Nagrody Młodego Lidera. Wyróżnienie to przysługuje młodzieżowemu społecznikowi, który odznaczył się szczególną aktywnością i miał największy wpływ na społeczność młodych liderów w Polsce, a także przyczynił się do rozwoju działań Fundacji.

Nagroda „Przyjaciela Młodych Liderów”[edytuj | edytuj kod]

Podczas Konferencji Młodych Liderów 2019 została wręczona także pierwsza Nagroda Przyjaciela Młodych Liderów. Wyróżnienie przyznaje Zarząd Fundacji po konsultacji z Komitetem Doradczym. Wręczane jest ono osobie dorosłej o największym wpływie na społeczność młodych liderów w kraju, która współpracuje z Fundacją przy jej działaniach.

Konferencja Młodych Liderów[edytuj | edytuj kod]

Edycja Konferencji Miasto Data Miejsce Liczba uczestników Nagroda „Młodego Lidera” Nagroda „Przyjaciela Młodych Liderów”
Konferencja Młodych Liderów 2017 Warszawa 12 – 13 maja 2017 Kino Kultura 245 Nie przyznano
Konferencja Młodych Liderów 2018 24 – 25 maja 2018 Teatr Palladium 550+
Konferencja Młodych Liderów 2019 2 marca 2019 The Heart 180 Franciszek Sokołowski Kacper Winiarczyk

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zwolnieni z Teorii[edytuj | edytuj kod]

Konferencja Młodych Liderów 2017[edytuj | edytuj kod]

Konferencja Młodych Liderów 2017 zdobyła nagrodę Złotego Wilka w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Publiczne w Polsce w 2017 roku” oraz zdobyła nominację do Złotego Wilka w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Edukacyjne w Polsce w 2017 roku” w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii – ogólnopolskim konkursie projektów społecznych pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego[2].

Konferencja Młodych Liderów 2018[edytuj | edytuj kod]

Konferencja Młodych Liderów 2018 została nominowana, drugi rok z rzędu, do nagrody Złotego Wilka w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Publiczne w Polsce w 2018 roku” oraz w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Edukacyjne w Polsce w 2018 roku” w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii – ogólnopolskim konkursie projektów społecznych pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina[2].

Konferencja Młodych Liderów 2019[edytuj | edytuj kod]

Konferencja Młodych Liderów 2019 została nominowana, trzeci rok z rzędu, do nagrody Złotego Wilka w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Publiczne w Polsce w 2019 roku” oraz w kategorii „Najlepsze Wydarzenie Edukacyjne w Polsce w 2019 roku” w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii – ogólnopolskim konkursie projektów społecznych pod patronatem Prezydenta RPAndrzeja Dudy.

Forbes „25 Under 25"[edytuj | edytuj kod]

Prezes Zarządu Fundacji, Maciej Nadzikiewicz, został umieszczony w grudniu 2018 roku na prestiżowej liście miesięcznika Forbes, Forbes „25 Under 25”, wzorowanej na znanej na całym świecie liście Forbes „30 Under 30”. Fundacja Ludwika Rajchmana została przy tej okazji umieszczona w kategorii „Działalność Społeczna”[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 0000722884 – FUNDACJA NA RZECZ POLSKIEJ MŁODZIEŻY IM. LUDWIKA RAJCHMANA W LIKWIDACJI, ekrs.ms.gov.pl [dostęp 2022-05-22].
  2. a b Zdobywaj certyfikaty za kursy tworzone z Google czy Coca Cola., Zwolnieni z Teorii [dostęp 2019-03-16] (pol.).
  3. Finalistki i finaliści [dostęp 2019-03-16] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-13] (pol.).
  4. Lista „25 przed 25”. Poznajcie najzdolniejszych młodych Polaków, www.forbes.pl, 13 grudnia 2018 [dostęp 2019-03-16] (pol.).