Furry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Furry (z ang. futrzak, futrzastość) – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą oraz/lub stara się swoim zachowaniem nawiązywać do zachowania zwierzęcia. Jest to też pojęcie opisujące społeczność składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:

  • Antropomorficznej (ang. anthropomorphic, anthro) – zwierzę posiadające cechy ludzkie w tym humanoidalne ciało.
  • Nieantropomorficznej (ang. non-anthropomorphic, non-anthro) – najczęściej zwyczajne dzikie zwierzę, nieposiadające żadnych cech ludzkich (często mylone z formą niemorficzną).
  • Niemorficznej (ang. nonmorphic) – zwierzę posiadające ludzkie cechy, jednakże posiadające ciało zwierzęce, niehumanoidalne (często mylone z formą nieantropomorficzną).

Osoby należące do fandomu furry nazywane są "furry" albo określane mianem "futrzak".

Fursuiterzy

Styl życia[edytuj | edytuj kod]

Futrzastość jako styl życia można zdefiniować przez upodabnianie się charakterem, zachowaniem lub wyglądem do fursony. Osoba będąca furry może przybierać różne cechy osobowości uznawane za charakterystyczne dla zwierzęcia danego gatunku, który stawia sobie za obiekt do naśladowania. Jeśli chodzi o wygląd to może wykorzystywać do tego fursuity lub, znacznie rzadziej, bodypainting.

Fursona[edytuj | edytuj kod]

Fursona – wyimaginowana postać furry, która może odgrywać różne role, od zwykłego bohatera opowiadania czy modela dla rysunku, przez postać odgrywaną w trakcie sesji RPG i gier internetowych, takich jak Furcadia, Second Life czy MUCK, do wewnętrznego, bardziej zwierzęcego alter-ego lub, jak wyżej, obiektu do naśladowania dla danej osoby należącej do społeczności furry. Często furry odczuwają bardzo głęboką więź ze swoją postacią. Niekiedy nawet do tego stopnia, że uważają ją za źródło własnej duchowej inspiracji[1].

Fursona nie zawsze musi się sprowadzać do gier i zabaw. Niektórzy uważają nawet, że w ich ludzkim ciele uwięziona jest prawdziwa zwierzęca dusza. Może się zdarzyć, że furry dążą do tego, by chociaż trochę przypominać swoją fursonę poprzez bodypaintingi, zakładanie fursuitów, a w skrajnych przypadkach również drogą operacji plastycznych, ale zazwyczaj pozostają marzenia o staniu się fursoną, zabawy fursoną na kanałach IRC itd.

Powszechne są fursony o charakterze antropomorficznym np. antropomorficzny wilk. Oznacza to, że fursoną danego furry jest wilk posiadający humanoidalne ciało, chodzi na dwóch nogach itd. Częstym dodatkiem do zwierząt są ludzkie genitalia i/lub piersi. Zdarza się, że fursony u niektórych osób są hermafrodytami.

Fursuit[edytuj | edytuj kod]

Fursuit – kostium zwykle antropomorficznego zwierzęcia, wykonywany prywatnie przez danego furry kosztem jego czasu i talentu[2] lub kupowany za spore sumy od firm zajmujących się tym profesjonalnie. Styl może się wahać między mocno kreskówkowym po możliwie realistyczny.

Konwenty[edytuj | edytuj kod]

Konwenty – zjazdy, gdzie futrzaki mają możliwość poznania innych osób związanych ze społecznością furry; artyści mają okazję sprzedawać swoje prace itp. Najczęściej odbywają się one w hotelach lub w centrach konferencyjnych, w wielu różnych krajach. W niektórych miejscach (takich jak Nowa Zelandia czy Polska) gdzie nie ma dość futrzaków, by zrobić zjazd na miarę prawdziwej konferencji, odbywają się minikonferencje lub zjazdy domowe.

W dniach 26 – 28 września 2008 odbył się w Dzierżąznej Futrzakon pierwszy, duży zjazd polskich futrzaków określany jako konwent.

W dniach 13 – 16 sierpnia 2009 odbył się drugi konwent polskich futrzaków w Gminnym Ośrodku Kultury Dzierżązna.

W dniach 11 - 14 sierpnia 2010 odbyła się trzecia edycja Futrzakonu.

Yiff[edytuj | edytuj kod]

Yiff (czyt. jif)[3] – termin różniący się znaczeniowo w zależności od kontekstu zdaniowego, w którym występuje. Może być odgłosem wydawanym przez członków społeczności będącym wyrazem zadowolenia, jak również oznaczać rodzaj sztuki futrzastej zawierającej akty seksualne, nagość itp. lub po prostu być synonimem pojęcia "stosunek seksualny".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Wikifur (inne języki) – encyklopedia furry
  • Furaffinity - jeden z głównych serwisów skupiających futrzaków i ich dzieła
  • SoFurry - patrz: Furaffinity (uwaga: mogą pojawić się dzieła przeznaczone dla dorosłych)
  • Polfurs - pierwsze polskie forum dla fandomu furry
  • Futrzaki.org - drugie forum dla polskiej społeczności furry

Przypisy