Furry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fursuiter na Pyrkonie w Poznaniu, 2022.

Furry (z ang. „futrzak, futrzastość”) – termin określający osobę, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół antropomorficznych (czyli takich, którym nadano pewne ludzkie cechy) zwierząt[1] lub mitycznych czy też fikcyjnych[2] stworzeń. Jest to też pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub zachowaniach. Czasami odnosi się również do postaci łączących cechy ludzi i zwierząt, występujących w kilku formach:

 • Antropomorficznej (ang. anthropomorphic, anthro) – zwierzę mające cechy ludzkie, w tym humanoidalne ciało.
 • Nieantropomorficznej non-anthropomorphic, non-anthro lub niemorficznej (ang. nonmorphic) zwanych także feral – zwierzę mające ludzkie cechy, jednakże posiadające ciało zwierzęce, niehumanoidalne[3]

Mimo że sam antropomorfizm może przejawiać się na różne sposoby (forma niemorficzna to również zwierzę poddane antropomorfizacji), to przyjęło się, że określenie "anthro" stosowane jest, gdy antropomorficzne jest również ciało, nie tylko umysł.

Osoba należąca do fandomu furry nazywana jest furry lub określana jako „futrzak”.

Fursuiterzy

Styl życia[edytuj | edytuj kod]

Futrzastość jako styl życia można zdefiniować przez upodabnianie się charakterem, zachowaniem lub wyglądem do fursony. Osoba będąca furry może przybierać różne cechy osobowości uznawane za charakterystyczne dla zwierzęcia danego gatunku, który stawia sobie za obiekt do naśladowania. Pod względem wyglądu może wykorzystywać do tego fursuity lub, znacznie rzadziej, bodypainting.

Fursona[edytuj | edytuj kod]

Przykład antropomorficznej lisicy

Fursona – wyimaginowana postać furry, która może odgrywać różne role, od zwykłego bohatera opowiadania czy modela dla rysunku, przez postać odgrywaną w trakcie sesji RPG i gier internetowych, takich jak VRChat, Furcadia, Second Life czy MUCK, do wewnętrznego, bardziej zwierzęcego alter-ego lub, jak wyżej, obiektu do naśladowania dla danej osoby należącej do społeczności furry. Często furry odczuwają bardzo głęboką więź ze swoją postacią. Niekiedy nawet do tego stopnia, że uważają ją za źródło własnej duchowej inspiracji[4].

Fursona nie zawsze musi się sprowadzać do gier i zabaw. Niektórzy uważają nawet, że w ich ludzkim ciele uwięziona jest prawdziwa zwierzęca dusza (aczkolwiek ludzie o takich przekonaniach, zwani otherkin, nie muszą być jednocześnie futrzakami). Może się zdarzyć, że furry dążą do tego, by chociaż trochę przypominać swoją fursonę poprzez bodypaintingi, zakładanie fursuitów, a w skrajnych przypadkach również drogą operacji plastycznych, ale zazwyczaj pozostają marzenia o staniu się fursoną, zabawy fursoną na kanałach IRC itd.

Powszechne są fursony o charakterze antropomorficznym np. antropomorficzny wilk. Oznacza to, że fursoną danego futrzaka jest postać posiadająca humanoidalne (dwunożne) ciało i zdolność mowy. Częstym dodatkiem do zwierzęcej postaci są ludzkie genitalia i/lub piersi. Zdarza się, że fursony u niektórych osób są hermafrodytami.

Fursuit[edytuj | edytuj kod]

Fursuit – kostium zwykle antropomorficznego zwierzęcia, wykonywany prywatnie przez danego furry kosztem jego czasu i talentu[5] lub kupowany od firm zajmujących się tym profesjonalnie. Styl może się wahać między mocno kreskówkowym po możliwie realistyczny.

Osoba nosząca fursuit może być określana mianem fursuitera. Fursuiterzy często pracują jako żywe maskotki na wszelkiego rodzaju imprezach dla dzieci oraz biorą udział w akcjach charytatywnych w szpitalach i hospicjach.

Fursuit lisa na Rainfurrest 2015

Konwenty[edytuj | edytuj kod]

Konwenty – zjazdy, gdzie futrzaki mają możliwość poznania innych osób związanych ze społecznością furry; artyści mają okazję sprzedawać swoje prace itp. Najczęściej odbywają się one w hotelach lub w centrach konferencyjnych, w wielu różnych krajach. W niektórych miejscach organizowane są minikonferencje lub zjazdy domowe.

W Polsce organizowane są trzy[6] konwenty o tematyce furry:

 • Futerkon (dawniej Futrzakon[7]) – najstarszy duży zjazd polskich futrzaków określany jako konwent; pierwszy raz odbył się 26 września 2008 w Dzierżąznej,
 • Gdakon – obecnie największy pod względem liczby uczestników konwent w Polsce, odbywa się w Gdańsku (za wyjątkiem edycji w latach 2018–2020 odbywających się w Rumi[8]),
 • Futrołajki – odbywający się w grudniu w Krakowie, jego pierwsza edycja miała miejsce w 2021 w Kielcach.[9]

W przeszłości organizowane były inne imprezy o tematyce furry:

 • Pozfur – organizowany corocznie w październiku w Poznaniu w latach 2015–2017[10].
 • KungFur – odbywający się w Łodzi począwszy od 2018 (za wyjątkiem edycji online w 2020), jego motywy przewodnie związane są z Azją i kalendarzem chińskim[11], jego ostatnia edycja miała miejsce w 2022 roku.

Yiff[edytuj | edytuj kod]

Yiff (czyt. jif)[12] – termin różniący się znaczeniowo w zależności od kontekstu zdaniowego, w którym występuje, mogący oznaczać rodzaj sztuki futrzastej zawierającej, nagość itp. Może także być synonimem pojęcia „stosunek seksualny”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Rob Staeger: Invasion of the Furries. The Wayne Suburban, 2001-07-26. [dostęp 2022-08-14]. (ang.).
 2. Przykładem fikcyjnych stworzeń jest rasa sergali, którą część futrzaków obrało za swoją fursonę – Sergal. en.wikifur.com. (ang.).
 3. Non-anthro - Wikifur. [dostęp 2022-08-14]. (ang.).
 4. Furry Philosophy.
 5. TaniDaReal's Fursuit Website.
 6. Stan na grudzień 2022 r.
 7. Krótka historia Futerkonu. [dostęp 2017-10-22].
 8. Gdakon na WikiFur. [dostęp 2021-12-23].
 9. Fox Cons, foxcons.pl [dostęp 2022-12-24].
 10. Czym jest PozFur i jak do niego dotrzeć?. [dostęp 2017-10-22].
 11. O KungFurze. [dostęp 2021-12-23].
 12. Urban Dictionary: yiff.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]