Gåte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gåte
Gaate 30122005 42 500.jpg
Rok założenia 1999
Rok rozwiązania 2005 (zawieszenie)
Pochodzenie  Norwegia
Gatunek rock progresywny, folk, rock
Aktywność 1999 - 2005
Wytwórnia płytowa Warner Music
Ostatni skład
Gunnhild Sundli,

Sveinung Sundli, Gjermund Landrø, Magnus Børmark, Kenneth Kapstad

Byli członkowie
Martin Langlie
Strona internetowa

Gåte – pochodzący z norweskiego Trøndelag zespół, grający połączenie norweskiej muzyki ludowej z metalem i muzyką elektroniczną, czasem nazywane rockiem progresywnym.

Oprócz własnych kompozycji zespół wykonuje tradycyjne norweskie piosenki ludowe we własnych aranżacjach. Kilka utworów bazuje na poezji Astrid Krogh Halse.

6 września 2005 roku zespół oznajmił, że "robi sobie przerwę" od muzyki, by zająć się innymi sprawami.

Członkowie grupy[edytuj | edytuj kod]

Gunnhild Sundli[edytuj | edytuj kod]

Gunnhild Sundli, wokalistka, urodzona 2 lipca 1985, dołączyła do zespołu w 1999 roku. Urodziła się i dorastała w Orkdal, obecnie mieszka w Trondheim.

Zaczęła śpiewać w wieku 9 lat, ukończyła szkołę muzyczną w Heimdal. Śpiewała muzykę poważną i jazz.

Sveinung Sundli[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 21 czerwca 1979 roku klawiszowiec jest starszym bratem Gunnhild. Oprócz gry na klawiszach wykonuje on partie skrzypcowe. Na skrzypcach gra od małego a wykształcenie muzyczne odebrał w szkole średniej. To on zachęcił siostrę do śpiewania przed publicznością i był pomysłodawcą założenia zespołu. Gry na klawiszach nauczył się od Thomasa Henriksena. Skomponował melodie do części utworów zespołu: "Storås", "Ola I", "Fredlysning", "Du som er ung" i "Sjåaren".

Niedawno założył grupę muzyczną Råte (nazwa robocza). W 2003 roku wpadł na pomysł zorganizowania dużego festiwalu muzycznego w Norwegii, który udało się zrealizować rok później jako Storåsfestivalen.

Gjermund Landrø[edytuj | edytuj kod]

Basista, wokalista urodzony 9 lutego 1980.

Magnus Robot Børmark[edytuj | edytuj kod]

Gitarzysta urodzony 26 listopada 1982 roku. Gry na gitarze nauczył się od starszego brata. Zanim w grudniu 2000 roku dołączył do Gåte grał w norweskich grupach punkowych.

Kenneth Kapstad[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Løkken, 20 kwietnia 1979 roku perkusista dołączył do zespołu w roku 2004. Urodzony w Løkken, mieszka w Trondheim. Wcześniej grał w kilku zespołach, m.in. Dadafon, Cucumber czy Soundtank.

Ukończył kurs muzyczny w Orkdal, dwa lata spędził w Sund Folk College, rok w konserwatorium w Agder, i prawie pięć lat w konserwatorium w Trondheim.Niedawno zespół muzyczny Motorpsycho ogłosił Kennetha jako swojego perkusistę w trasie koncertowej w 2007 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]