Przejdź do zawartości

Gérard Latortue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gérard Latortue
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1934
Gonaïves

Data i miejsce śmierci

27 lutego 2023
Boca Raton

Premier Haiti
Okres

od 12 marca 2004
do 17 maja 2006

Poprzednik

Yvon Neptune

Następca

Jacques-Édouard Alexis

Gérard Latortue (ur. 19 czerwca 1934 w Gonaïves, zm. 27 lutego 2023 w Boca Raton[1]) – haitański prawnik i polityk, premier Haiti w latach 2004–2006.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów prawniczych w Paryżu Latortue od 1961 roku pracował w Port-au-Prince jako profesor prawa. W 1963 roku w obawie przed represjami dyktatora François Duvaliera zdecydował się na emigrację. Podczas wielu lat spędzonych za granicą pracował m.in. jak profesor ekonomii na uniwersytecie w Portoryko. Dopiero w 1988 roku powrócił z emigracji na Florydzie do Haiti, aby objąć funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Leslie Manigata. Gdy po kilku miesiącach rząd ten został obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu, Latortue znów zdecydował się na emigrację. Pracował jako dyrektor generalny Karaibskiego Związku Uniwersytetów i Centrów Naukowych.

W lutym 2004 roku w Haiti miał miejsce kolejny zamach stanu, który doprowadził do obalenia rządu Jeana-Bertranda Aristide. Komisja wyborcza mianowała Latortue szefem tymczasowego rządu 9 marca 2004 roku, w czasie, kiedy przebywał one jeszcze na emigracji w USA. Następnego dnia po mianowaniu wrócił do kraju i został zaprzysiężony 12 marca.

Latortue zadeklarował utworzenie rządu jedności narodowej. Na swym pierwszym wystąpieniu w charakterze szefa rządu w rodzinnym mieści Gonaïves został powitany przez 3 tys. osób. Objęcie przez Latortue funkcji premiera nie zostało uznane przez rządy wielu krajów (m.in. przez Jamajkę, Saint Kitts i Nevis oraz przez Unię Afrykańską). W dodatku jego rząd był krytykowany przez ugrupowania opozycyjne (m.in. z partii Fanmi Lavalas, do której należał Aristide) oraz międzynarodowe organizacje praw człowieka.

Funkcję premiera pełnił do maja 2006 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gérard Latortue, former interim Haitian premier, dies at 88 [online], apnews.com [dostęp 2023-02-28] (ang.).