Górówka boruta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Górówka boruta
Erebia ligea
(Linnaeus, 1758)[1]
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Podrząd

motyle dzienne

Rodzina

rusałkowate

Podrodzina

oczennicowate

Rodzaj

Erebia

Gatunek

górówka boruta

Synonimy
  • Papilio ligea Linnaeus, 1758[1]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Górówka boruta (Erebia ligea) – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych.

Spodnia strona skrzydeł
Występowanie
Zamieszkuje leśną strefę krainy palearktycznej[2]. W Polsce tylko na południu oraz na północ od Olsztyna. Występuje w świetlistych lasach, śródleśnych polanach, na obrzeżu lasów i na drogach leśnych.
Opis
Rozpiętość skrzydeł 37–45 mm. Przednie odnóża są silnie skrócone, siada na 2 parach odnóży. Górna powierzchnia skrzydeł czarnobrązowa z przepaską, samica ma przepaskę żółtomiodową, samiec pomarańczową. Na pierwszej parze skrzydeł występują 4 pary czarnych oczek z białą kropką w środku; 3 oczka są duże, 1 małe (czasami go brak). Na tylnej parze skrzydeł występują podobne oczka, z tym, że u samca są ich 3 pary, u samicy 5 par. Na spodniej powierzchni tylne skrzydła są ciemnobrązowe i mają białą przepaskę. Na brzegach skrzydeł czarno-białe frędzelki (zarówno u samca, jak i samicy).
Tryb życia
Postać dorosła występuje od lipca do sierpnia. Motyl lata nisko nad ziemią. Cykl rozwojowy trwa przeważnie 2 lata. Gąsienice odżywiają się liśćmi traw, głównie prosownicy rozpierzchłej i palusznika krwawego. Gąsienica żeruje powoli, w ciągu lata przechodzi 3–4 linienia. Zimuje na tej samej roślinie, na której żeruje. W następnym roku jeszcze żeruje, ale niedługo, po czym schodzi na ziemię, gdzie przeobraża się w brunatną poczwarkę. Na początku czerwca z poczwarki wylęga się dorosły motyl.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Erebia ligea (Linnaeus, 1758). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-09-13]. (ang.).
  2. a b Erebia ligea, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]