Przejdź do zawartości

Góra Błogosławieństw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góra Błogosławieństw
Ilustracja
Góra Błogosławieństw
Państwo

 Izrael

Położenie

Galilea

Wysokość

150 m n.p.m.

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Błogosławieństw”
Ziemia32°52′56,04″N 35°33′18,61″E/32,882233 35,555169

Góra Błogosławieństw – wzgórze na północnym brzegu jeziora Genezaret, w okolicach Kafarnaum, które tradycja chrześcijańska wiąże z nauczaniem Jezusa i wygłoszeniem przez Niego Kazania na górze.

Kościół Błogosławieństw[edytuj | edytuj kod]

W 1935 odkryto w okolicach Góry Błogosławieństw ruiny kaplicy z mozaikami z IV–VI w. Kaplica wznosiła się nad grotą, o której pisała Egeria – Hiszpanka, odbywająca w IV wieku trzyletnią pielgrzymkę po Ziemi Świętej:

Blisko na górze znajduje się grota, Jezus wchodząc do niej wygłosił błogosławieństwa[1].

W 1937 zbudowano tu sanktuarium upamiętniające Jezusowe błogosławieństwa. Kościół został zaprojektowany przez Antonio Barluzziego jako bryła na planie ośmiokąta, o ośmiu oknach z witrażami do łacińskich tekstów z Kazania na górze nawiązujących do liczby błogosławieństw. Dookoła kościoła biegną portyki z kolumnami. Jest to doskonały punkt widokowy na egzotyczne gaje z palmami, magnoliami, ale przede wszystkim na jezioro Genezaret (Tyberiadzkie), ruiny Kafarnaum i Tabghi oraz duży obszar Galilei. Kościół, jak i funkcjonujący tutaj dom pielgrzyma, jest pod opieką włoskich sióstr Franciszkanek Niepokalanego Serca Maryi[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Pośrodku kościoła, pod łukiem z alabastru, znajduje się ołtarz o podwójnej mensie wsparty na czterech brązowych kolumienkach ze złoconymi spiralami w kształcie gałązek oliwnych. Posadzkę zdobi mozaika wyobrażająca strumień łaski płynący od ołtarza[2].

Wizyty Papieży[edytuj | edytuj kod]

W kościele umieszczona jest tablica upamiętniająca wizytę papieża Pawła VI w 1964, który jako pierwszy po św. Piotrze namiestnik Chrystusa przebywał w Ziemi Świętej. Również i Jan Paweł II nawiedził to miejsce podczas swej pielgrzymki do Izraela. 24 marca 2000 papieska msza, zgromadziła blisko 100 tysięcy ludzi[3]. Jan Paweł II pozdrowił wówczas zgromadzonych nad jeziorem Genezaret:

Pozdrawiam was patrząc na jezioro Genezaret, to miejsce przypomina nam wezwanie i misję apostołów i które dla mnie, następcy Piotra, przywołuje na myśl powołanie do miłości dla trzody, którą Pan powierzył rybakowi z Galilei[3].

Spotkanie z Janem Pawłem II na zboczach góry Błogosławieństw było największym zgromadzeniem chrześcijan w tym miejscu od czasów Chrystusa[3].

Domus Gealilaeae[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku na górze uruchomione zostało centrum formacyjne Domus Galilaeae. Otwarcia dokonał Jan Paweł II podczas wizyty millenijnej w Ziemi Świętej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Jelonek: 36 SPOTKAŃ Z ZIEMIĄ ŚWIĘTĄ. Wydawnictwo WAM, 2002.
  2. a b Małgorzata Głowacka: Góra błogosławieństw. [dostęp 2010-08-05].
  3. a b c Plus krok w krok za Papieżem -Góra Błogosławieństw. www.opoka.org.pl. [dostęp 2019-02-17].