Donas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Góra Donas)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Donas
Widok na górę od strony pętli autobusowo-trolejbusowej Dąbrowa Miętowa.
Widok na górę od strony pętli autobusowo-trolejbusowej Dąbrowa Miętowa.
Państwo  Polska
Położenie Pojezierze Kaszubskie
Pasmo Wzgórza Chwaszczyńskie
Wysokość 205,7 m n.p.m.
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
Donas
Donas
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Donas
Donas
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Donas
Donas
Ziemia 54°28′10″N 18°26′10″E/54,469444 18,436111

Donas – wzgórze o wysokości 205,7 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, będące najwyżej położonym punktem Gdyni, w dzielnicy Dąbrowa. Jest to najwyższe wzniesienie moreny czołowej w mikroregionie Moreny Chwaszczyńskiej.

W czasie II wojny światowej Donas jako najwyższy punkt w okolicy była punktem obserwacyjnym. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce 15-18 marca 1945 roku, kiedy wojska radzieckie zwycięsko zaatakowały broniących okoliczne wzgórza Niemców.

Wieża telekomunikacyjna wraz z tarasem widokowym pośrodku

Na szczycie wzniesienia Donas znajduje się wieża telekomunikacyjna "Idea Góra Donas", na której znajduje się platforma widokowa, powstała w ramach współpracy PTK Centertel z Urzędem Miasta Gdyni. Wysokość wieży wynosi 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m.

Po północno-zachodniej stronie Donasu (niedaleko wieży) znajduje się jedyny istniejący protestancki cmentarz w Gdyni, którego powstanie datuje się na połowę XIX w. Cmentarz służył mieszkańcom Dohnasbergu (niemiecka nazwa dla późniejszej Kolonii Chwaszczyńskiej). Ostatni potwierdzony pochówek na nekropolii miał miejsce w 1942 r., grób wtedy pochowanego Augustyna Leibrandta zachował się. Na granicach cmentarza znajdują się, m.in. około 150-letnie lipy[1].

Nieopodal wzgórza znajduje się najwyższy w województwie pomorskim maszt antenowy w Chwaszczynie. Jest to najwyższa konstrukcja w województwie.

Wzniesienie jest również najwyższym punktem Trójmiasta.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. J. Kąkol, Przyczynek do dziejów Dohnasbergu (1801-1905), s. 6, http://www.amw.gdynia.pl/wnhis/STRONA_IH/kolo_naukowe_zdjecia/lipiec2011/Przyczynek_do_dziejow_Dohnasbergu.pdf [dostęp 02.05.2012]; Z. Żywicka, Cmentarz przy górze Donas, http://www.sonic.dzielnica.pl/Newsj-35--News-off-show-4694--.html [dostęp 02.05.2012].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Widok z wieży na Gdynię