Donas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Góra Donas)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Donas
Ilustracja
Widok na górę od strony pętli autobusowo-trolejbusowej Dąbrowa Miętowa.
Państwo  Polska
Położenie Pojezierze Kaszubskie
Pasmo Wzgórza Chwaszczyńskie
Wysokość 205,7 m n.p.m.
Położenie na mapie Gdyni
Mapa lokalizacyjna Gdyni
Donas
Donas
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Donas
Donas
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Donas
Donas
Ziemia54°28′10″N 18°26′10″E/54,469444 18,436111

Donas – wzgórze o wysokości 205,7 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, będące najwyżej położonym punktem Gdyni, w dzielnicy Dąbrowa. Jest to najwyższe wzniesienie moreny czołowej w mikroregionie Moreny Chwaszczyńskiej.

W czasie II wojny światowej Donas jako najwyższy punkt w okolicy była punktem obserwacyjnym. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce 15-18 marca 1945 roku, kiedy wojska radzieckie zwycięsko zaatakowały broniących okoliczne wzgórza Niemców.

Wieża telekomunikacyjna wraz z tarasem widokowym pośrodku

Na szczycie wzniesienia Donas znajduje się wieża telekomunikacyjna "Idea Góra Donas", na której znajduje się platforma widokowa, powstała w ramach współpracy PTK Centertel z Urzędem Miasta Gdyni. Wysokość wieży wynosi 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m.

Po północno-zachodniej stronie Donasu (niedaleko wieży) znajduje się jedyny istniejący protestancki cmentarz w Gdyni, którego powstanie datuje się na połowę XIX w. Cmentarz służył mieszkańcom Dohnasbergu (niemiecka nazwa dla późniejszej Kolonii Chwaszczyńskiej). Ostatni potwierdzony pochówek na nekropolii miał miejsce w 1942 r., grób wtedy pochowanego Augustyna Leibrandta zachował się. Na granicach cmentarza znajdują się, m.in. około 150-letnie lipy[1].

Nieopodal wzgórza znajduje się najwyższy w województwie pomorskim maszt antenowy w Chwaszczynie. Jest to najwyższa konstrukcja w województwie.

Wzniesienie jest również najwyższym punktem Trójmiasta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Kąkol, Przyczynek do dziejów Dohnasbergu (1801-1905), s. 6, http://www.amw.gdynia.pl/wnhis/STRONA_IH/kolo_naukowe_zdjecia/lipiec2011/Przyczynek_do_dziejow_Dohnasbergu.pdf [dostęp 02.05.2012]; Z. Żywicka, Cmentarz przy górze Donas, http://www.sonic.dzielnica.pl/Newsj-35--News-off-show-4694--.html [dostęp 02.05.2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Widok z wieży na Gdynię