Góra Janowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Janowskiego (Zamkowa)
Ilustracja
Widok z Wielkiego Grochowca
Państwo

 Polska

Położenie

Podzamcze

Pasmo

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Wysokość

516 m n.p.m.

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Janowskiego (Zamkowa)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Janowskiego (Zamkowa)”
Ziemia50°27′04″N 19°33′13″E/50,451111 19,553611

Góra Janowskiego lub Góra Zamkowawzgórze będące najwyższym wzniesieniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się w południowej części Wyżyny Częstochowskiej, na terenie wsi Podzamcze w gminie Ogrodzieniec. Ma wysokość 516 m n.p.m.[1] Dawniej podawano wysokość 504 m[2].

Na samym szczycie Góry Janowskiego znajduje się hotel SPA. Nieco niżej, na skałach w północnych zboczach znajdują się ruiny Zamku Ogrodzieniec. Dolną część stoków zachodnich zajmują zabudowania wsi Podzamcze. Część wzgórza porasta las, większość to tereny odkryte[1]. Dzięki temu ze wzgórza rozciąga się szeroka panorama widokowa. Przy dobrej widoczności widoczne są pasma Karpat[3].

Najwyższym punktem wzgórza jest skała Czubatka[1]. Oprócz niej na wzgórzu znajdują się liczne i atrakcyjne dla wspinaczy skalnych skały. Ponadawali im oni nazwy i podzielili na 3 sektory. W rejonie Zamku Ogrodzieniec są to skały: Adept, Dziurawa, Furtki, Kaczor, Lalka, Niedźwiedź, Okiennik, Zakonnik, w sektorze Grani z Kapeluszem Kapelusz i Grań za Kapeluszem, w sektorze Cim są to skały: Bigos i Wrota, Kapa, Obeliski, Pierdolnik, Ratusz, Skała 504, Wielbłąd, Wielka i Mała Cima[4]. Dla wspinaczy skalnych w 2009 r. uporządkowano rejon skał wspinaczkowych, częściowo oczyszczając je z krzewów, oraz wymieniono punkty asekuracyjne[3].

Wzniesienie dawniej nazywano Górą Zamkową. Nazwę Góra Janowskiego nadano dla upamiętnienia polskiego podróżnika Aleksandra Janowskiego, jednego z założycieli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. On też uratował od zupełnego zniszczenia ruiny Zamku w Ogrodzieńcu[5].

W skałach Góry Janowskiego jest wiele jaskiń. W bliskim otoczeniu Zamku w Ogrodzieńcu i hotelu pod szczytem znajdują się: Koleba pod Hotelem, Schronisko Górne obok Ruin Zamku w Ogrodzieńcu, Schronisko obok Ruin Zamku w Ogrodzieńcu Pierwsze, Schronisko obok Ruin Zamku w Ogrodzieńcu Drugie, Schronisko obok Ruin Zamku w Ogrodzieńcu Trzecie, Schronisko obok Ruin Zamku w Ogrodzieńcu Czwarte, Schronisko z Grabiami[6].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Szlak Orlich Gniazd: PilicaKocikowa – Góra Janowskiego – PodzamczeKarlinŻerkowiceMorskoGóra ZborówZdów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2018-06-02].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. a b Skalne miasto na Górze Janowskiego w Podzamczu [dostęp 2018-06-02].
  4. Baza topo wspinaczkowego portalu górskiego. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska [dostęp 2018-06-02].
  5. Aleksander Janowski – Internetowy Słownik Biograficzny, ipsb.nina.gov.pl [dostęp 2018-06-02].
  6. Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2021-07-02].