Góra Kościuszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Kościuszki
Ilustracja
Góra Kościuszki
Państwo  Australia
Stan  Nowa Południowa Walia
Położenie Nowa Południowa Walia
Pasmo Góry Śnieżne, Alpy Australijskie, Wielkie Góry Wododziałowe
Wysokość 2228 m n.p.m.
Wybitność 2228 m
Pierwsze wejście 1840
Paweł Edmund Strzelecki
Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa lokalizacyjna Nowej Południowej Walii
Góra Kościuszki
Góra Kościuszki
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Góra Kościuszki
Góra Kościuszki
Ziemia36°27′S 148°16′E/-36,450000 148,266667

Góra Kościuszki (ang. Mount Kosciuszko [mæʊnt ˈkɔziˌɔskoʊ]) – najwyższy szczyt w Australii (2228 m n.p.m.[1]), niekiedy podawany jako najwyższy szczyt Australii i Oceanii, choć w klasyfikacji tej części świata jest dopiero na 11 miejscu. Jest położona w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Została odkryta i zdobyta 12 marca 1840 roku przez polskiego podróżnika i odkrywcę Pawła Edmunda Strzeleckiego i nazwana przez niego dla uczczenia pamięci gen. Tadeusza Kościuszki. Położona jest w Nowej Południowej Walii, w Parku Narodowym Kościuszki.

Nadana przez Strzeleckiego nazwa przyjęła wkrótce angielską formę "Mount Kosciuszko". Dopiero w 1997 Komisja Nazw Geograficznych Nowej Południowej Walii podjęła próbę przywrócenia oryginalnej polskiej pisowni. Jednak proponowany przez nią zapis "Mount Kościuszko" nie przyjął się, gdyż Australijczycy nie są przyzwyczajeni do używania jakichkolwiek znaków diakrytycznych, nie ma ich też na klawiaturach komputerowych.

Ostatecznie przyjęto kompromisowe rozwiązanie, z zapisem zbliżonym do polskiej pisowni – "Mount Kosciuszko". Australijska wymowa nazwy odbiega znacznie od jej wymowy w języku polskim – w przybliżeniu brzmi "kozyjosko".

Ponieważ Góra Kościuszki okazała się niższa od sąsiedniej Mount Townsend, w końcu XIX w. zamieniono ich nazwy[2][3][4] (w świetle dostępnych współcześnie dokumentów - informacje wątpliwe gdy chodzi o przypisy 2 i 3).

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]