Góra Mgieł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciemniak lub Góra Mgieł
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Izerskie,
Grzbiet Kamienicki
Wysokość 699 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Ciemniak lub Góra Mgieł
Ciemniak lub Góra Mgieł
Ziemia50°52′21″N 15°34′04″E/50,872500 15,567778

Ciemniak, Góra Ciemniak, dawniej Góra Mgieł (niem. Nebelberg, 699 m n.p.m.) – wzniesienie w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Stara Kamienica.

Góra na wschodnim krańcu Grzbietu Kamienickiego Gór Izerskich, której północne zbocze nosi nazwę Czarnego Stoku. Na zachodzie przez Przełęcz Czarownic łączy się z Wrzosówką, na wschodzie poprzez Zimną Przełęcz łączy się z Pogórzem Izerskim. Na wschodnom zboczu wyrastają Bobrowe Skały. Ku południowemu wschodowi odchodzi boczne ramię z Małym Ciemniakiem.

W czasach przedchrześcijańskich przypuszczalnie uważana za świętą górę. Według przekazów w najbliższej okolicy tzw. Sowiego Kamienia (gnejsowej skałki na zachodnim zboczu wzniesienia) znajdować się mogła pogańska świątynia. Inna pogańska świątynia według podań znajdować się miała pomiędzy Wrzosówką a Ciemniakiem, w rejonie Babiej Przełęczy (przebiega tędy bita droga z Kopańca do Górzyńca), obok tzw. Jeleniego Źródła. Inne pobliskie miejsce, w którym odnaleziono ślady dawnej działalności kultowej Słowian, znajduje się w Ciemnym Wądole.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]