Olimp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Góra Olimp)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy masywu górskiego w Grecji. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Olimp
Olimp
Olimp
Państwo  Grecja
Wysokość 2918 m n.p.m.
Wybitność 2356 m
Pierwsze wejście 1913
D. Bovy, F. Boissonas i C. Kakalos
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Olimp
Olimp
Ziemia 40°05′N 22°21′E/40,083333 22,350000
Olimp jest masywem górskim, najdłużej w Grecji pokrytym śniegiem – zgodnie ze swoją nazwą oznaczającą lśniący
Olympus 3D

Olimp – (gr. Όλυμπος ; wymawiane, z akcentem na pierwszą literę, jako ΄Olimpos) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony na pograniczu północnej i środkowej części kraju. Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to m.in. Skolio (2912 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Zbocza gór porośnięte są lasami iglastymi, liściastymi oraz makią. W wyższych partiach lasy przechodzą w łąki. Olimp jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.

W mitologii greckiej Olimp uważany był za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego.

Pierwszego wejścia na najwyższy szczyt (Mitikas) dokonali Daniel Baud Bovy, Frédéric Boissonas i Christos Kakalos w 1913 r. Poza okresem zimowym, z miejscowości Litochoro, asfaltową drogą dotrzeć można w głąb masywu góry. Następnie, z uroczyska Prionia, na szczyty wiedzie szlak pieszy.

W trakcie greckich powstań narodowych (a także w okresach pomiędzy nimi) oraz w trakcie okupacji włosko-niemieckiej 1941-1944 i w następującej po niej greckiej wojnie domowej masyw Olimpu zawsze stanowił schronienie dla macedońskich partyzantów.[1]

Co najmniej od 4 tysiącleci masyw Olimpu przecinają dwa szlaki drogowe, a od roku 1909 także szlak kolejowy. Główna trasa wiedzie z Macedonii, przez malowniczą dolinę Tempe, do Tessalii. W 2004 r. oddano na tej trasie dwa tunele kolejowe, przebite przez masyw góry i zastępujące starą linię[2].

W 2012 roku planuje się ukończenie budowy trzech bliźniaczych (podwójnych) tuneli drogowych Autostrady Egejskiej[3].

Zobacz też[edytuj]

  • Olympus Mons - największy ze znanych wulkanów nosi łacińską nazwę Olimpu

Przypisy

  1. "Emeis oi Ellines - "Historia wojen współczesnej Grecji" - uniwersytecka praca zbiorowa, wyd. Skai Biblio 2008
  2. The story of managing projects: an interdisciplinary approach [1]
  3. strona informacyjna Autostrady Egejskiej [2]

Linki zewnętrzne[edytuj]