Góra Parkowa (Kudowa-Zdrój)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Parkowa
Ilustracja
Widok na Górę Parkową od strony parku zdrojowego na pierwszym planie dom zdrojowy "Zameczek".
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Stołowe
Wysokość 477 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Góra Parkowa
Góra Parkowa
Ziemia50°26′46,36″N 16°15′03,31″E/50,446211 16,250919

Góra Parkowa (niem. Schlossberg, 477 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.

Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, około 0,6 km na północny wschód od centrum miejscowości Kudowa-Zdrój, po północno-wschodniej stronie od Parku Zdrojowego.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Góra Parkowa stanowi rozciągnięte wzniesienie w kształcie małego grzbietu górskiego, o stromych południowych zboczach, górujące nad Kudową-Zdrój. Wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców. Wierzchołek i zbocza porośnięte częściowo dolnoreglowym lasem świerkowym z domieszką drzew liściastych. Południowo-zachodnie oraz południowe zbocza wzniesienia dość stromo opadają w kierunku Kudowskiego Potoku, nad którym położona jest Kudowa Zdrój. Południowe zbocze wzniesienia stanowi przedłużenie Parku Zdrojowego osłaniające park i kurort od północy wzdłuż ulicy Moniuszki, na którym w XVIII wieku, wytyczono pierwsze alejki spacerowe. Północne zbocze wzniesienia w niższych partiach zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Na południowym zboczu góry na wysokości 440 m n.p.m. umiejscowiona jest drewniana altana widokowa zwana Altaną Miłości. W latach 70. XX wieku na szczycie wzniesienia wybudowano maszt Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego o wysokości 88 m. Położenie góry, nad miastem, oraz kształt góry, maszt przekaźnika i wyraźnie wyniesiona część szczytowa, czynią górę rozpoznawalną w terenie. U południowego podnóża położone są obiekty sanatoryjnie i zabudowania miejskie.

Od południowego zachodu wzniesienie graniczy z Obniżeniem Kudowy.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Na zachodniej część grzbietu Góry Parkowej nazywanym Wzgórze Kapliczne usytuowany jest kościół ewangelicki pw. Chrystusa Pana, wzniesiony w 1798 r. w stylu późnobarokowym przez członków gminy braci czeskich. Przy kościele na starym cmentarzu stoi okazały klasycystyczny grobowiec hrabiego F.W. von Götzena.
  • Nazwa zachodniej części góry Wzgórze Kapliczne pochodzi od kościoła usytuowanego na południowym zboczu wzniesienia.
  • Wschodnia część grzbietu ze względu na urwisty charakter południowego zbocza na nosi nazwę Urwisko Beaty.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony PasterkaBłędne SkałyPstrążnaCzermnaGóra ParkowaAltana MiłościKudowa-ZdrójKrucza KopaDarnkówRozdroże pod Lelkową[1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Staffa M.(red.), Słownik geografii turystycznej Sudetów. 13. Góry Stołowe. Wyd. PTTK "Kraj", Warszawa-Kraków,​ISBN 83-7005-095-6​.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]