Góra Wszystkich Świętych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Wszystkich Świętych
Ilustracja
Widok od strony zachodniej z południowo-wschodniego zbocza Góry Św. Anny
Państwo

 Polska

Pasmo

Wzgórza Włodzickie

Wysokość

647[1] m n.p.m.

Wybitność

173 [2] m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Góra Wszystkich Świętych”
Ziemia50°33′02,48″N 16°31′15,99″E/50,550689 16,521108
Ruiny Lukasbaude

Góra Wszystkich Świętych (niem. Allerheiligen Berg; 648 m n.p.m.) – szczyt z punktem widokowym w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, na południowy wschód od centrum Nowej Rudy[1].

Jest to kopulaste wzniesienie o dość stromych zboczach, z wyraźnie zaznaczonym, odsłoniętym wierzchołkiem, w większości pokrytym łąkami[1]. Zbocza poniżej szczytu porastają niewielkie lasy mieszane z przewagą drzew liściastych oraz zagajniki[1]. Na szczycie znajduje się kamienna, okrągła wieża widokowa o wysokości około 15 m, wzniesiona w 1913 roku przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie z miejscowego, czerwonego piaskowca, z której rozciąga się piękny widok na: Góry Sowie, Góry Suche, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Kotlinę Kłodzką i Masyw Śnieżnika[1]. Nad wejściem wieży znajduje się płaskorzeźba feldmarszałka Helmuta Karla von Moltkego, który został patronem tej budowli – Moltketurm[1]. Jej poprzedniczką była miniwieża z 1889, o wysokości 2,8 metra. W latach 80. XX wieku zaczęła niszczeć – zawalił się balkonik oraz schody. W ostatnich latach odremontowana, jest znowu dostępna dla turystów.

W przeszłości obok wieży istniało także niewielkie schronisko turystyczneLukasbaude (pisane także jako Lucas-Baude), z kilkoma miejscami noclegowymi[1]. Niewielki obiekt z płaskim dachem został, jak większość tego typu budynków po 1945 zdewastowany i przestał istnieć[1]. Do dzisiaj pozostały ruiny ścian[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Ptak – wzniesienie w ramieniu odchodzącym na południe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 145-147. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Introduction to Poland z listą 453 szczytów o wybitności co najmniej 100 m

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]