Góra Zborów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Zborów
Ilustracja
Widok na Górę Zborów z Biblioteki
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Pasmo Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Wysokość 467[1] m n.p.m.
Położenie na mapie gminy Kroczyce
Mapa lokalizacyjna gminy Kroczyce
Góra Zborów
Góra Zborów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góra Zborów
Góra Zborów
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Góra Zborów
Góra Zborów
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zawierciańskiego
Góra Zborów
Góra Zborów
Ziemia50°34′21,4″N 19°31′49,1″E/50,572611 19,530306
Widok na Górę Zborów od strony południowej

Góra Zborów (Berkowa Góra)[2][3] – skaliste wzgórze na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się na nim rezerwat przyrody Góra Zborów. Z drogi wojewódzkiej nr 792 doskonale widoczne są szczytowe partie skał na wzgórzu. Góra Zborów sąsiaduje z położonym bardziej na północ Kołaczykiem. Obydwa te wzgórza wchodzą w skład długiego na ponad 3 km pasma Skał Kroczyckich[4].

Bezleśny wierzchołek wzgórza, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 467 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Na terenie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich[5].

Góra Zborów jest jednym z ważniejszych rejonów wspinaczkowych. W jej partiach wierzchołkowych (w większości) i na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. Wspinacze nadali im własne nazwy: Biała Baszta, Turnia Blocheńska, Chomicza Skała, Dolna Baszta, Dwoista Baszta, Dziurawy Blok, Długa Grań, Kruk, Młynarze, Rygiel, Sadek, Skała z Sosną, Skała z Blokiem, Skrzat, Sówka, Turnia nad Kaskadami, Wielbłąd. Po utworzeniu rezerwatu przyrody wspinaczka dozwolona jest tylko na niektórych, wyznaczonych skałach. W pobliżu najwyższego punktu leży Wielbłąd z wybitną, północną ścianą[6].

W zachodniej części rezerwatu, u podnóży Góry Zborów znajduje się Jaskinia Głęboka – jedyna w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jaskinia udostępniona do turystycznego zwiedzania[5].

Etymologia nazwy góry[edytuj | edytuj kod]

Góra Zborów – miejsce gdzie zbierały się okoliczne czarownice przed odleceniem na miotłach na sabat czarownic, na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich[7].

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Szlak Orlich Gniazd: Góra JanowskiegoPodzamczeKarlinŻerkowiceMorsko – Góra Zborów – Zdów-Młyny – BoboliceMirówNiegowa.
szlak turystyczny zielony Szlak Rzędkowicki: MrzygłódMyszkówGóra WłodowskaRzędkowickie Skały – Góra Zborów (parking u stóp góry)

Zdjęcia form skałkowych na Górze Zborów[edytuj | edytuj kod]

Widok na Górę Zborów z drogi od południa
Jedna ze skał
Jedna ze skał
Widok z wzniesienia Apteki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2018-05-08].
  2. Zbór – definicja, synonimy, przykłady użycia, sjp.pwn.pl [dostęp 2019-06-05] (pol.).
  3. Jurajska Góra Zborów, turystyka.interia.pl [dostęp 2019-06-05] (pol.).
  4. Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000. Warszawa: ExpressMap, 2015. ISBN 978-83-88112-71-3.
  5. a b Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych na obszarze rezerwatu
  6. Góra Zborów. Topo wspinaczkowe. [dostęp 2018-05-08].
  7. Góra Zborów – jurajskie siostrzyce lecą na Łysicę – Podróże małe i duże – LIBERTAS.PL, www.libertas.pl [dostęp 2019-06-05].