Góra Zborów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góra Zborów
Ilustracja
Widok na Górę Zborów z Biblioteki
Państwo  Polska
Pasmo Wyżyna Krakowsko-Częstochowska
Wysokość 467[1] m n.p.m.
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Góra Zborów
Góra Zborów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góra Zborów
Góra Zborów
Ziemia50°34′21,4″N 19°31′49,1″E/50,572611 19,530306

Góra Zborów – skaliste wzgórze na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Znajduje się na nim rezerwat przyrody Góra Zborów. Z drogi wojewódzkiej nr 792 doskonale widoczne są szczytowe partie skał na wzgórzu. Góra Zborów sąsiaduje z położonym bardziej na północ Kołaczykiem. Obydwa te wzgórza wchodzą w skład długiego na ponad 3 km pasma Skał Kroczyckich[2].

Bezleśny wierzchołek wzgórza, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym – najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 467 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Na terenie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich[3].

Góra Zborów jest jednym z ważniejszych rejonów wspinaczkowych. W jej partiach wierzchołkowych (w większości) i na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. Wspinacze nadali im własne nazwy: Biała Baszta, Turnia Blocheńska, Chomicza Skała, Dolna Baszta, Dwoista Baszta, Dziurawy Blok, Długa Grań, Kruk, Młynarze, Rygiel, Sadek, Skała z Sosną, Skała z Blokiem, Skrzat, Sówka, Turnia nad Kaskadami, Wielbłąd. Po utworzeniu rezerwatu przyrody wspinaczka dozwolona jest tylko na niektórych, wyznaczonych skałach. W pobliżu najwyższego punktu leży Wielbłąd z wybitną, północną ścianą[4].

W zachodniej części rezerwatu, u podnóży Góry Zborów znajduje się Jaskinia Głęboka – jedyna w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jaskinia udostępniona do turystycznego zwiedzania[3].

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Szlak Orlich Gniazd: Góra JanowskiegoPodzamczeKarlinŻerkowiceMorsko – Góra Zborów – Zdów-Młyny – BoboliceMirówNiegowa.
szlak turystyczny zielony Szlak Rzędkowicki: MrzygłódMyszkówGóra WłodowskaRzędkowickie Skały – Góra Zborów (parking u stóp góry)

Zdjęcia form skałkowych na Górze Zborów[edytuj | edytuj kod]

Widok na Górę Zborów z drogi od południa
Jedna ze skał
Jedna ze skał

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2018-05-08].
  2. Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000. Warszawa: ExpressMap, 2015. ISBN 978-83-88112-71-3.
  3. a b Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych na obszarze rezerwatu
  4. Góra Zborów. Topo wspinaczkowe. [dostęp 2018-05-08].