Górka Duchowna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górka Duchowna
Górka Duchowna
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat leszczyński
Gmina Lipno
Liczba ludności (2009) 504[1]
Strefa numeracyjna (+48) 65
Kod pocztowy 64-111 Lipno
Tablice rejestracyjne PLE
SIMC 0372888
Położenie na mapie gminy Lipno
Mapa lokalizacyjna gminy Lipno
Górka Duchowna
Górka Duchowna
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu leszczyńskiego
Górka Duchowna
Górka Duchowna
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Górka Duchowna
Górka Duchowna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Górka Duchowna
Górka Duchowna
Ziemia51°57′12″N 16°35′27″E/51,953333 16,590833

Górka Duchownawieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Lipno, przy linii kolejowej Wrocław-Poznań.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od XI wieku wieś należała do benedyktynów z Lubinia. Wieś duchowna Górka Mnisza, własność opata benedyktynów w Lubiniu pod koniec XVI wieku leżała w powiecie kościańskim województwa poznańskiego[2].

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Górka Duchowna należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej[3]. Górka Duchowna należała do okręgu śmigielskiego tego powiatu i stanowiła siedzibę oddzielnego majątku o tej samej nazwie, który należał wówczas do Bojna[3]. Według spisu urzędowego z 1837 roku Górka Duchowna liczyła 231 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 22 dymy (domostwa)[3].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowym obiektem jest XIX-wieczny pałac (obecnie mieści się w nim szkoła) i otaczający go park. Majątek ten należał od końca XIX stulecia do niemieckiej rodziny Gustorfów (pomnik właściciela Maxa von Gustorfa znajduje się w parku). Wdowa Margaret von Gustorf w 1945 roku w związku z zakończeniem wojny uciekła do Niemiec, a majątek zostawiła pod opieką swoich pracowników. Następnie przejęty został przez państwo. W okolicy wsi znajduje się także przystanek kolejowy.

Sanktuarium i odpust[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się znane w regionie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Corocznie w ostatnim tygodniu sierpnia odbywa się tu odpust maryjny, na który przybywają tysiące pielgrzymów. Zmarł tutaj błogosławiony Edmund Bojanowski, działacz społeczny i założyciel ochronek dla dzieci wiejskich. Na terenie sanktuarium znajduje się jego muzeum.

Coroczny odpust trwa 10 dni (sobota: rozpoczęcie Nieszporami, czuwanie przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia; niedziela, dzień ludzi pracy; poniedziałek: dzień sióstr zakonnych i świeckich instytutów życia konsekrowanego; wtorek: dzień chorych; środa: papież i ojczyzna; czwartek: dzień kapłański; piątek: dzień dzieci; sobota: dzień Maryjny; niedziela: dzień szkolny; poniedziałek: dzień pamięci o zmarłych).

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  1. "Górka Duchowna na przedwojennych pocztówkach i fotografiach" autor Łukasz Jędrzejewski
  2. "Górka Duchowna Sanktuarium Maryjne Wielkopolski" autor ks. Jan Glapiak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bank Danych Lokalnych
  2. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 246.
  3. a b c Leon Plater: Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜ztwa Poznańskiego. Lipsk: Ksie̜garnia Zagraniczna (Librairie Étrangère), 1846, s. 211.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]