Górki Czechowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górki Czechowskie
Ilustracja
Zalesiony fragment Górek Czechowskich
Państwo  Polska
Miejscowość Lublin
Dzielnica Czechów
Powierzchnia 150 ha
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie
Ziemia51°16′09″N 22°32′06″E/51,269167 22,535000
Strona internetowa

Górki Czechowskie – obszar naturalnych wzniesień i wąwozów w północnej części Lublina na Czechowie, obejmujący ok. 150 ha. Wzdłuż zachodniego skraju terenu przebiega ul. Poligonowa, od południa okala je ulica Północna, od wschodu częściowo ul. Ireny Kosmowskiej, przedwojenne osiedle zabudowy jednorodzinnej Towarzystwa Osiedli Robotniczych oraz – ul. Koncertowa, od północy ul. Aleksandra Zelwerowicza, poza którą główny wąwóz Górek Czechowskich łagodniejący w części północnej, przybiera postać płytszej suchej doliny, biegnącej w stronę północnej granicy miasta.

Do początku lat 80. XX wieku Górki Czechowskie funkcjonowały jako obszar ćwiczeń rekrutów Garnizonu Lubelskiego (stąd alternatywna nazwa terenu – poligon). W południowej części poligonu zachowane są transzeje, kilka bunkrów oraz strzelnica. W jednym z wąwozów znajduje się symboliczny grób legionistów z 1916 roku (badania z roku 2008 ujawniły szczątki jednej osoby przeniesionych potem na cmentarz wojskowy przy ul. Unickiej)[1]. Górki Czechowskie z racji oddalenia od zabudowań mieszkalnych i urozmaicone ukształtowanie terenu stały się w przez pewien czas miejscem nauki jazdy na quadach i zawodów motocyklowych enduro. Z powodu zaniedbania i dewastacji terenów (brak ochrony czynnej lokalnej przyrody, sposoby użytkowania, skutki okolicznych budów) następuje szybka ekspansja roślinności ruderalnej. Mimo to prowadzone na przestrzeni lat 1998–2011 inwentaryzacje przyrodnicze stwierdzały tam ciągle obecność wielu gatunków flory i fauny, w tym gatunków chronionych. W roku 2000 Agencja Mienia Wojskowego sprzedała ten teren podmiotowi zmierzającemu do jego zabudowy wbrew wcześniejszym planom zagospodarowania. Od tamtego czasu zamiary kolejnych właścicieli spotykają się z protestami ze strony ekologów i mieszkańców[2].

Właściciel tego obszaru – w zamian za zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta umożliwiające powstanie na części terenu – do 30 hektarów – zabudowy mieszkaniowej i usługowej, planuje urządzenie na własny koszt 75 hektarowego parku naturalistycznego, który zostanie przekazany za symboliczną złotówkę na własność miasta Lublin[3].

W dniu 7 kwietnia 2019 roku w Lublinie odbędzie się referendum lokalne w którym mieszkańcy miasta odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na nie więcej niż 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za sfinansowanie przez obecnego właściciela zagospodarowania pozostałych 75 ha tego terenu, jako zieleni publicznej (parku naturalistycznego), przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów i przekazanie go Gminie Lublin”[3].

W ocenie przeciwników przeprowadzenia referendum jest ono niedopuszczalne i bezprzedmiotowe już tylko z tego powodu, że kwestia, która miałaby być przedmiotem referendum leży poza sferą swobodnej decyzji obywateli[3].

Planowany rezerwat[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Górek Czechowskich planowano utworzenie rezerwatu florystyczno-krajobrazowego[4]. Jego powierzchnia miałaby wynosić ok. 21,4 ha. Ochroną miałyby być objęte zespoły wąwozów i muraw kserotermicznych z rzadkimi gatunkami roślin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Górki czechowskie: grób na poligonie (wideo) – Dziennik Wschodni, www.dziennikwschodni.pl [dostęp 2018-10-31] (pol.).
  2. Poligon story, gorkiczechowskie.cba.pl [dostęp 2018-10-31] (pol.).
  3. a b c JAXA, Referendum w sprawie górek czechowskich. Rada Miasta Lublin podjęła decyzję, Kurierlubelski.pl [dostęp 2019-02-03] (pol.).
  4. http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2094,article,2080.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Balana M., Czerniawski W. i inni, Walory przyrodnicze projektowanego rezerwatu Górki Czechowskie w Lublinie, „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”, 2004, 60, 1:67-77.
  • Czarniawski W. [i in.], Czy Górki Czechowskie warte są ochrony, Oikos 2002, 2,27:3-4.
  • Urban D., Wójciak H., Pałka K, Inwentaryzacja fauny i flory (wraz z grzybami i porostami) w rejonie Górek Czechowskich z uwzględnieniem najbliższego sąsiedztwa, Lublin 2011