Górki Zachodnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górki Zachodnie, jacht klub

Górki Zachodnie (niem. Westlich Neufähr[1]) – część miasta i osiedle w Gdańsku, na wschodzie wyspy Stogi, w dzielnicy Krakowiec-Górki Zachodnie. Zostały przyłączone w granice administracyjne miasta w 1914.

Połączenie z centrum Gdańska umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej nr 111 oraz N8.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

28 marca 1949 r. ustalono urzędową polską nazwę miejscowości – Górki Zachodnie, określając drugi przypadek jako Górek Zachodnich, a przymiotnik – zachodniogórecki[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Górki Zachodnie położone są na zachodnim brzegu Wisły Śmiałej oraz na północnym brzegu Martwej Wisły. Na zachód od Górek Zachodnich znajduje się Krakowiec, zaś na północ – wydmowy las zwany Lasem Miejskim, Jezioro Bursztynowe i Zielone Wyspy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Górki Zachodnie na mapie z 1901
Górki Zachodnie, stocznia

Pierwotnie w Górkach Zachodnich znajdowała się osada rybacka, która jednak została zniszczona w 1840 wskutek przerwania wałów przez Wisłę Śmiałą, zaś w północnej części znajdowała się inna osada – niem. Neufährer Sandkathen. Osada do roku 1840 stanowiła wspólnie z dzisiejszymi prawobrzeżnymi Górkami Wschodnimi jedną miejscowość. Do 1945 roku pomiędzy obubrzeżnymi Górkami kursował prom.

Obecnie osiedle ma charakter pustkowia, gdyż zdecydowaną jego większość pokrywają lasy wydmowe oraz nieużytki. Jedyna droga dojazdu do osiedla prowadzi z Krakowca. Zachodni obszar osiedla został zdegradowany krajobrazowo przez powstałą tu w latach 70. XX wieku bazę magazynową Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Nadwodne położenie sprawiło, że w Górkach Zachodnich umiejscowiono takie obiekty i placówki jak:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości. M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225.
  2. Przystań jachtowa Górki Zachodnie. mosir.gda.pl.
  3. Marina w Górkach Zachodnich będzie większa. Za rok zacumuje tam prawie 200 jednostek

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]