Górny Region Zachodni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Górny Region Zachodni
Upper West
Region
ilustracja
Państwo  Ghana
Siedziba Wa
Kod ISO 3166-2 GH-UW
Powierzchnia 18 476 km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

618 730
Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów 9
Położenie na mapie
Położenie na mapie

Górny Region Zachodni – region Ghany zlokalizowany w północno-zachodnim rogu kraju. Graniczy od północy z Burkina Faso. Stolicą i największym miastem regionu jest Wa. Inne większe miasta to Nandom, Daffiema, Jirapa, Kaleo, Nadowli, Lawra i Tumu.

Ludność i religie[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszymi grupami etnicznymiDagara, Sisaala i Wala. Dagara mieszkają w zachodniej części regionu, Sisaala na obszarach wschodnich, a Wala mieszkają w mieście Wa i kilku pobliskich wsiach. Sisaala i Dagara to przeważnie chrześcijanie i animiści, podczas gdy większość Wala to muzułmanie. Wa jest największym mahometańskim miastem w Ghanie. Waali, język ludu Wala i język Dagaare, którym mówią Dagara są obustronnie zrozumiałe.

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

Ważną działalnością gospodarczą regionu jest rolnictwo. Uprawia się tu kukurydzę, proso, orzeszki ziemne, okrę i ryż. Owce, kozy, kurczęta, świnie i perliczki są hodowane dla mięsa i jajek. Ponieważ region jest biedny, a pora sucha jest długa, mniej więcej od października do maja, wielu ludzi opuszcza ten obszar by pracować w południowej części Ghany, przynajmniej przez jakąś część roku.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Cechą wyróżniającą kulturę regionu jest warzenie pito, słodkiego, łagodnego napoju alkoholowego uzyskanego z prosa. Pito jest sprzedawany przez piwowarów w barach na świeżym powietrzu i podawany w kalabasach.

W skład Regionu Upper West wchodzi 9 dystryktów:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]