Góry (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Góry
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat białogardzki
Gmina Białogard
Wysokość 95 m n.p.m.
Liczba ludności (2007) 78
Strefa numeracyjna (+48) 94
Kod pocztowy 78-200
Tablice rejestracyjne ZBI
SIMC 0302824
Położenie na mapie gminy wiejskiej Białogard
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Białogard
Góry
Góry
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Góry
Góry
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Góry
Góry
Położenie na mapie powiatu białogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białogardzkiego
Góry
Góry
Ziemia53°54′05″N 16°02′26″E/53,901389 16,040556

Góry (niem. Bergen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Białogard. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 78 mieszkańców. Jest najwyżej (85 m n.p.m.) oraz najbardziej na południe położoną miejscowością gminy.

Osada wchodząca w skład sołectwa:

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży ok. 15 km na południe od Białogardu, ok. 2 km na zachód od drogi wojewódzkiej nr 163. Teren w pobliżu wsi zajęty jest przez pola uprawne, lasy i tereny pagórkowate.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Góry były starym lennem Woldenów. W poł. XVII wieku majątek był własnością Boninów, którzy w roku 1685 sprzedali go margrafowi von Wolde. W drugiej poł. XVIII wieku majątek bardzo często zmieniał właścicieli. Rezydowali tu przedstawiciele rodzin von Brocke, Ficke, Krüger - od roku 1865, Schmieden - 1884 r., Wilke - 1910 r. (wieś liczy 182 osoby) i von Borries - 1928 r.[1]

Zabytki i ciekawe miejsca[edytuj | edytuj kod]

Najdalej na południe usytuowana była we wsi część rezydencjonalna, na którą składały się: dwór zwrócony fasadą na zachód oraz rozległy park dworski o pow. 7,46 ha, założony w poł. XIX wieku , stanowiący przejście pomiędzy założeniem dworskim w miejscowości w las. W parku rosną buki, graby, lipy i dęby. Przy granicy parku zachowały się aleje grabowe. Z ciekawszych gatunków rośnie tutaj kasztanowiec czerwony oraz daglezja zielona. W odległości ok. 100 m na południe od dworku umieszczona była piękna, wolno stojąca altana. W kierunku północnym od części rezydencjonalnej biegnie droga, po której prawej stronie mieści się niewielka liczba domów mieszkalnych. Na wschód od domów mieszkalnych znajduje się stodoła z czerwonej cegły. Po tej samej stronie drogi prowadzącej do wsi, w pobliżu stawu, istniała niegdyś gorzelnia pochodząca z początków XX wieku. Gorzelnia funkcjonowała po wojnie do drugiej połowy lat 50.

Naprzeciw budynków mieszkalnych rozciąga się podwórze wraz z budynkami gospodarczymi, jak chlewnia, stajnia, obora. Na zachód od wyżej opisanych obiektów rozciąga się droga prowadząca do wsi i dalej do miejscowości Czarnowęsy, przy jej lewej stronie znajduje się stodoła na podmurówce kamiennej, która pierwotnie składała się z trzech segmentów.

We wsi są dwa nieczynne cmentarze:

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Po prawej stronie drogi do Rąbina znajduje się stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej, forma geomorfologiczna - wzgórza kemowe, przekraczające wysokość 50 m n.p.m. i dochodzące do 115 m n.p.m. jako jedne z wyższych wzniesień gminy.

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

We wsi działa Koło Łowieckie.

Znajduje się tutaj asfaltowe boisko do siatkówki oraz kort tenisowy.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W Górach jest przystanek komunikacji autobusowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Starostwo Powiatowe”. Białogard. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Białogard na lata 2005-2013, Białogard, UG, 2005